Już ponad 8 tys. pożarów traw w tym roku; rusza kampania „STOP pożarom traw!”

Już ponad 8,2 tys. pożarów traw wybuchło w kraju od początku roku – alarmują strażacy i apelują o niewypalanie nieużytków. Jest to karalne i szkodliwe dla środowiska, a celowe wypalanie może skutkować odebraniem rolnikom dopłat unijnych.

W czwartek w Warszawie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński i komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski zainaugurowali doroczną kampanię „STOP pożarom traw!”. W jej ramach powstała strona internetowa – www.stoppozaromtraw.pl – na której można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tego szkodliwego zjawiska.

Jak podkreślił wiceminister Zieliński, kampania przynosi efekty ponieważ liczba pożarów traw w ostatnich latach spada. Przypomniał, że wypalanie traw jest karalne i szkodliwe dla środowiska.

Grożą za to kary – grzywna do 5 tys. zł, a nawet do 10 lat więzienia, jeśli taki pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powoduje duże straty.

„W zeszłym roku pożary traw stanowiły jedną trzecią wszystkich pożarów w kraju. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas” – powiedział Zieliński.

Komendant główny PSP podkreślił, że początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw, głównie przez rolników.

„Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego” – powiedział Suski.

Do rozprzestrzeniania ognia przyczyniają się także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary mogą wymknąć się spod kontroli i przenieść na pobliskie lasy i zabudowania. Ogień rozprzestrzenia się z prędkością nawet 60 km/h, szybko biegnący człowiek osiąga prędkość 20 km/h – przestrzegają strażacy.

Szczególnie niebezpieczne jest wypalanie traw w pobliżu dróg, ponieważ powoduje zmniejszenie widoczności, co może prowadzić do powstania groźnych kolizji i wypadków drogowych.

Strażacy podkreślają, że nadal wśród wielu rolników panuje przekonanie, jakoby spalenie trawy miało powodować szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Wypalanie traw nie przynosi jednak lepszych plonów – nie użyźnia gleby, przeciwnie – hamuje naturalne procesy gnicia pozostałości roślinnych, a oprócz tego powoduje niepotrzebną emisję pyłów i gazów do atmosfery. W płomieniach giną ponadto zwierzęta. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania zaangażowana jest także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują m.in. zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. System dopłat bezpośrednich zobowiązuje użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrym stanie. Celowe wypalanie traw może skutkować zmniejszeniem, a nawet całkowitym odebraniem dopłat bezpośrednich.

Pożary nieużytków – z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary – angażują znaczną liczbę strażaków. W 2016 r. w całym kraju w ponad 36 tys. pożarów spłonęło 12 tys. hektarów traw; zginęło sześć osób, a 81 zostało rannych.

Wiosną wybucha więcej pożarów – nie tylko traw, lecz także lasów. Leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.

95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie można używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl