JP Morgan otrzyma ponad 20 mln zł na budowę centrum usług w Polsce

Nieco ponad 20 mln zł – tyle otrzyma od naszego rządu bank inwestycyjny JP Morgan na budowę centrum usług w Polsce. Instytucja finansowa planuje zatrudnić około 3 tys. osób. To stanowiska dla osób o wysokich kwalifikacjach. 

Dofinasowanie ze strony Polski dostaną także inne firmy, które zamierzają inwestować w produkcję m.in. części do samochodów.

Przekazanie środków polskich podatników, które trafią do zagranicznych firm, oburza część społeczeństwa. Ekonomiści zawracają jednak uwagę na profity, jakie przyniesie inwestycja. Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula na antenie TV Trwam wskazał na korzyści wizerunkowe oraz ekonomiczne.

– Połóżmy na drugiej szali 3 tys. miejsc pracy dla Polaków, i to miejsc dobrze płatnych, dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Nie jest to taka inwestycja, do jakich przywykliśmy – zagraniczna, greenfieldowa, czyli budowa prostej montowni albo centrum logistycznego, czegoś w tym rodzaju, co w Polsce za obce pieniądze z reguły po roku 1989 powstawało. To jest jednak inwestycja taka, o jakie walczyliśmy wcześniej i jakie do nas nie dopływały – mówił dr Marian Szołucha.

Oprócz JP Morgan granty ma otrzymać IFA Powertain Polska, która będzie inwestować m.in. w zakład półosi do samochodów elektrycznych oraz Hutchinson Poland, który już inwestuje w zakład uszczelek do samochodów. Nokia Solutions and Network ma rozwijać centrum badawczo-rozwojowe we Wrocławiu.

RIRM

drukuj