By Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24500650

Jolanta Brzeska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Jolanta Brzeska otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Taką decyzję podjęli w czwartek stołeczni radni. Jednocześnie ten tytuł otrzymał prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Oba nazwiska z inicjatywy radnych Koalicji Obywatelskiej znalazły się w tym samym projekcie uchwały, co spotkało się ze sprzeciwem samorządowców Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy opowiadali się za oddzielnym głosowaniem nad nadaniem honorowego obywatelstwa tym osobom, jednak Rada Warszawy nie wyraziła na to zgody. Ostatecznie radni Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali za przyjęciem uchwały.

Cezary Jurkiewicz, szef klubu radnych PiS, zaznaczył, że politycy głosowali wyłącznie w celu uhonorowania Jolanty Brzeskiej.

– Dla świętej pamięci Jolanty Brzeskiej, przypominania jej postaci oraz samego problemu, jakim jest reprywatyzacja w Warszawie, uważaliśmy, że ważniejsze jest to, aby pamiętać także o wszystkich innych ofiarach, czyli o kilkudziesięciu tysiącach osób, które zostały dotknięte dramatycznym procesem. Myślimy, iż dzisiaj w przestrzeni publicznej będzie mowa przede wszystkim o osobie, która poświęciła swoje życie. Ważne jest to, aby dostrzegać osoby, które oprócz tego, iż pracują na daną rzecz, są osobami wiernymi do końca. Myślę, że to bardzo ważne i istotne – powiedział Cezary Jurkiewicz.

Jolanta Brzeska była liderką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, która sprzeciwiała się procederowi tzw. dzikiej reprywatyzacji. Jej spalone ciało znaleziono w marcu 2011 r. w lesie w Powsinie.

Z kolei prof. Andrzej Rzepliński to były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Funkcję tę sprawował w latach 2010-2016. Obecnie prof. Andrzej Rzepliński znany jest z krytyki reformy sądownictwa forsowanej przez Zjednoczoną Prawicę.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl