fot. ipn.gov.pl

Język polski wróci jako obowiązkowy przedmiot maturalny w polskich szkołach na Litwie

Język polski ma powrócić jako obowiązkowy przedmiot maturalny w polskich szkołach na Litwie. To efekt porozumienia podpisanego w Wilnie podczas spotkania wiceministra edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowskiego, oraz wiceministra spraw zagranicznych, Szymona Szynkowskiego vel Sęka, z minister oświaty Litwy.

Obecnie – jak powiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski – trwają konsultacje. Po nich Polska i Litwa mają podpisać porozumienie.

– W tej chwili trwa proces konsultowania propozycji, która została przyjęta przez stronę polską i litewską z najbardziej zainteresowanymi, czyli ze środowiskiem polskiej oświaty na Litwie. Mniema, że konsultacje zakończą się jeszcze w grudniu albo na początku stycznia. Podpiszemy wówczas wspólne porozumienie między resortem edukacji i nauki a ministerstwem edukacji Republiki Litewskiej – mówił wiceminister Tomasz Rzymkowski.

W 1998 roku egzamin maturalny z języka polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.

Od ponad 20 lat Polacy na Litwie domagają się przywrócenia matury z polskiego jako egzaminu obowiązkowego. Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci.

RIRM

drukuj