fot. pl.wikipedia.org

W Jemenie wchodzi dziś 3-dniowe zawieszenie broni

Walcząca z jemeńskimi rebeliantami Huti koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej ogłosiła, że 72-godzinne zawieszenie broni w Jemenie rozpocznie się w sobotę w południe czasu miejscowego (o godz. 10 czasu polskiego) – podała oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA.

Jeśli szyiccy rebelianci okażą zaangażowanie i umożliwią dostarczenie pomocy humanitarnej na oblężone przez nich tereny, to wówczas zawieszenie broni może zostać przedłużone – zaznaczono.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Ali Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Al-Hadiego i przywrócenia rządów Salaha.

Władza Hadiego jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystuje aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz Al-Kaida, a także dążący do wzmocnienia swych wpływów w regionie Iran.

Według ocen ekspertów ONZ w konflikcie jemeńskim zginęło niemal 6,9 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj