Jemen cofa decyzję o wydaleniu wysłannika ONZ

Władze Jemenu wycofały się w piątek z decyzji o uznaniu za persona non grata wysłannika ONZ ds. przestrzegania praw człowieka w Jemenie -George’a Abou al-Zulofa. O sprawie poinformowały agencję Reutera źródła dyplomatyczne w ONZ.

W piątek szef jemeńskiej dyplomacji poinformował w rozmowie telefonicznej Sekretariat ONZ, że wysłannik może kontynuować swą misję. Sekretariat oczekuje teraz na pisemne potwierdzenie tej decyzji.

Decyzja o wydaleniu Abou al-Zulofa z Jemenu zapadła w czwartek. Powodem miała być jego „stronniczość”, która znalazła wyraz w opublikowanym kilka dni temu specjalnym raporcie ONZ o przestrzeganiu praw człowieka w tym kraju.

W raporcie znalazła się, m.in. sugestia, że koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej – bombardująca od marca 2015 roku pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti walczących o obalenie reżimu prezydenta Hadiego – używa amunicji kasetowej zawierającej subamunicję odłamkową i przeciwpancerną.

Stosowanie bomb kasetowych od 2008 roku jest objęte międzynarodowym zakazem.

Zapowiedź uznania dyplomaty za persona non grata została skrytykowana przez ONZ. Sekretarz generalny Ban Ki Mun w specjalnym oświadczeniu podkreślił, że ma pełne zaufanie do działalności i obiektywizmu Abou al-Zulofa.

Według ONZ konflikt w Jemenie spowodował co najmniej 5,8 tys. ofiar śmiertelnych, z czego ponad połowę stanowią cywile.

14 stycznia ma się rozpocząć nowa runda rozmów między stronami konfliktu zbrojnego w Jemenie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl