Jemen: Al-Kaida zabiła obywateli USA i RPA

Amerykański fotoreporter Luke Sommers i pochodzący z RPA pracownik misji humanitarnej zostali zabici przez Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego w Jemenie podczas próby odbicia ich przez siły specjalne tego kraju i komandosów z USA.

Przebywający w Afganistanie amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel potwierdził w sobotę, że zakładnicy – Luke Somers i „drugi mężczyzna nie będący Amerykaninem, zostali zamordowani” przez Al-Kaidę w trakcie ataku na terrorystów.

Ugrupowanie humanitarne „Gift of Givers” zidentyfikowało drugiego zakładnika jako południowoafrykańskiego nauczyciela Pierre’a Korkie, który miał być zwolniony przez porywaczy w sobotę.

Hagel poinformował, że „wczoraj na polecenie prezydenta USA amerykańskie siły specjalne przeprowadziły operację w Jemenie, aby uratować obywatela USA Luke’a Somersa i innych uprowadzonych wraz z nim. Były powody na twierdzenie, że jego życie jest w stałym niebezpieczeństwie”.

W czwartek Al-Kaida Półwyspu Arabskiego opublikowała nagranie wideo, na którym grozi zabiciem Somersa, porwanego we wrześniu 2013 roku w Sanie.

Pierre Korkie został porwany w maju w jemeńskim mieście Taiz wraz z żoną Yolandą. Jego żonę porywacze wkrótce zwolnili. Według niepotwierdzonych informacji Al-Kaida żądała za jego uwolnienie 3 mln dolarów okupu.

PAP

drukuj