Jasna Góra: dziękczynienie rolników za plony

Do Częstochowy przybyła dziś ogólnopolska pielgrzymka rolników. Podczas Dożynek Jasnogórskich gospodarze u stóp Królowej Polski dziękowali za tegoroczne plony.

Dożynki Jasnogórskie to największe święto dziękczynienia za plony.

– Stajemy w domu naszej Matki i Królowej dziękując Bogu za tegoroczne zbiory – mówił przeor o. Marian Waligóra OSPPE.

Do Matki Bożej Częstochowskiej przybyli rolnicy z całej Polski.

– Boże, Ojcze wszelkiego stworzenia, przyjmij nasze dziękczynienie za plony, siły do pracy, chleb powszedni i nasze dzisiejsze świętowanie – wskazywał przedstawiciel rolników.

Centralnym punktem dziękczynienia była uroczysta Msza św. dożynkowa, którą odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

– Dziękujemy Panu Bogu za zebrane plony. Dziękujemy Wam, drodzy rolnicy, za waszą ciężką, ale i radosną pracę, która jest uczestnictwem w czymś wielkim i ważnym dla całej naszej Ojczyzny. Dziękujemy za wasze poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary oraz prosimy Boga o błogosławieństwo dla pracy rolniczej na przyszłość – podkreślił metropolita poznański.

A jest ono bardzo potrzebne dla rolników. W tym roku przez niesprzyjające warunki pogodowe – wiosenne przymrozki, deszcze i huragany, które zniszczyły sady, lasy, pola uprawne, domy mieszkalne, budynki gospodarcze, maszyny rolnicze i drogi – gospodarze ponieśli olbrzymie straty. Sięgają one 900 mln złotych.

– Podczas tych dożynek modlimy się również za tych gospodarzy, którzy z powodu nawałnic i niepogody utracili swoje plon. Prosimy w modlitwie o ducha solidarności naszych rodaków, aby wspomogli na różne sposoby poszkodowanych – zaznaczył delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy ks. bp Edward Białogłowski.

O wsparciu dla rolników zapewniał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

– Dla rządu, całego rządu pani premier Beaty Szydło, rządu Prawa i Sprawiedliwości – rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki – akcentował minister.

Poważnym wyzwaniem dla rządu pozostaje stagnacja w poziomie rolniczych dochodów, a także problem nierównych unijnych dopłat dla rolników.

Za całoroczny trud rolnikom w specjalnym liście podziękował prezydent Andrzej Duda.

– Łącze się z Państwem w modlitwie o Bożą opiekę nad Ojczyzną i o pomyślność dla mieszkańców polskiej wsi – odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii prezydenta.

Szef państwa polskiego dziękował rolnikom także za pielęgnowanie międzyludzkich więzi, tradycji, których polska wieś od wieków jest ostoją. Podkreślał, że bez rolników nie byłoby wolnej Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl