fot. pixabay.com

Jasło: W Muzeum Regionalnym znajduje się najstarszy w Polsce róg żubra

Najstarszy w Polsce róg żubra posiada w swoich zbiorach Muzeum Regionalne w Jaśle (Podkarpackie). Żubr, którego róg posiadamy, żył 10 tys. 826 lat temu – powiedziała archeolog jasielskiego muzeum, Joanna Pilszyk.

Wiek eksponatu potwierdzono metodą datowania radiowęglowego. Badanie wykonano w specjalistycznym laboratorium w Szwajcarii.

Jak zaznaczyła archeolog, eksponat pochodzi z kolekcji paleontologiczno-przyrodniczej Stanisława Kadyiego, znajdującej się w jasielskiej placówce.

„Kadyi był okulistą i kolekcjonerem. Jego ulubioną dziedziną nauk przyrodniczych była paleontologia” – wyjaśniła archeolog.

Przypomniała, że Kadyi swoje liczne kolekcje, m.in. przyrodnicze, oraz dom w 1980 r. przekazał w testamencie mieszkańcom Jasła. Zbiory można oglądać na stałych i czasowych wystawach w jasielskim muzeum, które mieści się w jego domu.

„Róg żubra Bison Bonasus, znaleziony w żwirowisku Wisłoki w Jazowej koło Strzyżowa, został wydatowany metodą radiowęglową. Żubr, którego róg znajduje się w zbiorach muzeum, żył 10 tys. 826 lat temu” – zauważyła Pilszyk.

Datowanie metodą radiowęglową przeprowadzono w laboratorium w Zurychu w Szwajcarii w ramach projektu „Historyczna i współczesna analiza wykorzystania środowisk i diety żubra Bison Bonasus”. Projekt realizuje Białowieski Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w miesięczniku naukowym „Global Change Biology”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl