fot. wikipedia

Leśnicy planują utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej

Utworzenie nowego stada żubrów w Puszczy Augustowskiej – to jeden z elementów rozpoczętego w marcu, nowego „Kompleksowego programu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. Żubry mają się pojawić w tej puszczy jeszcze w tym roku.

Do specjalnie przygotowanego miejsca na pograniczu nadleśnictw Augustów i Płaska ma być przywiezionych docelowo ok. 40-50 żubrów z Puszczy Białowieskiej – powiedziała PAP prof. Wanda Olech z warszawskiej SGGW, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

„To uroczysko jest przygotowywane. Tam mamy w tej chwili ze 30 hektarów łąk, które zostały doprowadzone do kultury rolnej” – powiedziała prof. Olech.

Według niej to bardzo dobry i bardzo duży zasób pokarmu. Poinformowała też, że w Puszczy Augustowskiej są już dwa żubry, które wcześniej przewędrowały tam same.

Prof. Wanda Olech mówi, że wokół miejsca, gdzie mają być żubry w Puszczy Augustowskiej „praktycznie nie ma rolnictwa”, a co za tym idzie nie powinno być konfliktów, np. z powodu niszczonych przez te zwierzęta upraw, tak jak to się dzieje np. w okolicach Puszczy Knyszyńskiej czy Białowieskiej.

W ramach wcześniej realizowanych projektów związanych z ochroną żubra, badano zarówno możliwości jak i nastawienie społeczne do obecności żubrów w Puszczy Augustowskiej. W ocenie prof. Olech ono się zmienia.

„Najbliższe wsie zaczynają się przekształcać w takie wsie z agroturystyką. W tym momencie zainteresowanie mieszkańców obecnością takiego atrakcyjnego zwierzęcia jest całkiem inne niż w przypadku, kiedy by prowadzili produkcję rolniczą. Więc to nastawienie oczywiście się zmienia. To nie jest tak, że ci ludzie mówią <<nie>>, tylko ci ludzie muszą być uświadomieni jak to będzie wyglądało” – tłumaczy profesor.

Zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Augustów Adam Sieńko powiedział PAP, że powstanie zagroda adaptacyjna dla żubrów o powierzchni ok. 2 ha, skąd będą mogły swobodnie wychodzić. Powstaną też poletka na potrzeby żubrów, wodopoje, lizawki, paśnik. Na początek w zagrodzie ma być kilka żubrów.

Decyzję ws. przewiezienia żubrów do Puszczy Augustowskiej będzie wydawać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Dyrektor RDOŚ Beata Bezubik powiedziała PAP, że ponieważ chodzi o utworzenie nowej populacji żubra, to dyrekcja będzie korzystała z danych Lasów Państwowych w tej sprawie, ale nie wyklucza też konsultacji.

„Kompleksowy program ochrony żubra przez Lasy Państwowe” będzie realizowany od marca 2017 r. do końca grudnia 2020 r. Na różne działania (m.in. także utworzenie podobnego jak w Puszczy Augustowskiej stada w Puszczy Rominckiej, dzierżawy łąk od rolników w okolicach Puszczy Białowieskiej, utworzenie banku tkanek i DNA żubrów, większy niż dotychczas eksport żubrów do innych krajów, monitoring żubrów) z Funduszu Leśnego przeznaczono 44 mln zł. Program realizują Lasy Państwowe wspólnie z m.in. Białowieskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów. 

PAP/RIRM

drukuj