Jarosław Kaczyński: trzeba wyzwolić polską energię

O potrzebie wyzwolenia energii, koniecznej do zmiany Polski, mówił w sobotę w Turku (Wielkopolska) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Według szefa PiS obecna polityka rządzących Polską „jest niedołężna, liczy się z silnymi grupami nacisku, realizując ich interesy, a dla społeczeństwa ma tylko propagandę, a to powoduje poczucie zniechęcenia u obywateli”.

„Nie jest tak, żeby Polska była krajem bez szans. Polska ma wiele zasobów i możliwości. Te 25 lat od czasu wielkiej zmiany przyniosło błędy, ale też osiągnięcia, choćby w poziomie wykształcenia, scholaryzacji, które mogą stworzyć nową Polskę szybkiego rozwoju, państwa, które daje wszystkim obywatelom szansę na godne życie.

Musimy mieć racjonalną wiarę, opartą na wiedzy, a nie tylko na uczuciach, że Polska może się zmienić wykorzystując swoje zasoby.(…) Trzeba wyzwolić polską energię” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Pierwszym najprostszym do wykorzystania zasobem jest, według prezesa, PiS zmiana władzy.

Nowa władza która, będzie prowadziła nową politykę w oświacie, kulturze i w gospodarce, tylko że tu zmiany będą widoczne później, ale już sam sygnał, że nie będzie tolerancji dla korupcji daje szanse na lepsze wykorzystanie istniejących środków, zasobów – powiedział Jarosław Kaczyński.

Podczas debaty z mieszkańcami prezes PiS zapowiedział, że pierwszą rzeczą jaką zajmie się po dojściu do władzy będzie naprawa finansów publicznych. „Na początku przyszłego roku przedstawimy szczegółowy program, co i jak naprawić, żeby zatrzymać obecny rozkład finansów publicznych” – dodał.

Prezes PiS zapowiedział też naprawę polskiego aparatu państwowego. „Aparat ten jest chory. Począwszy od wymiaru sprawiedliwości, poprzez wszystkie służby i urzędy administracji publicznej. Przy dobrej administracji, która stworzy warunki do normalnego działania można wyzwolić energię Polaków” – dodał.

Prezes PiS zaznaczał, że mechanizm wierzący w niewidzialną rękę rynku i skrajny indywidualizm jest zabójczy dla Polski.

– Ci którym zależy na dobru Polski, nowej Polski muszą pamiętać, że to musi być rzecz wspólna, to musi być państwo wszystkich Polaków, bo tylko wtedy możemy osiągnąć sukces i że to może być sukces wspólny. Idźmy ku prawdziwej Rzeczpospolitej, ku takiemu państwu, w którym Polacy będą się czuli wolni, równi i będą widzieli przed sobą perspektywę – tymi słowami swoje wystąpienie zakończył Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS gości w sobotę we wschodniej i południowej Wielkopolsce. Oprócz Turku odwiedzi też Krotoszyn i Rawicz.

PAP/RIRM

drukuj