fot. PAP/EPA

Japoński rząd zapowiada zniesienie sankcji wobec Iranu

Minister spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishida oświadczył w piątek, że jego kraj zniesie sankcje gospodarcze wobec Iranu i chce rozwijać „tradycyjnie przyjazne relacje” z tym krajem. Wcześniej koniec sankcji ogłosiły Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Japonia, trzecia największa gospodarka świata, nałożyła sankcje na Teheran wraz ze społecznością międzynarodową w odpowiedzi na rozwijany w Iranie program atomowy, który zdaniem Zachodu mógł służyć budowie broni jądrowej. W ramach wprowadzonych retorsji zawieszono inwestycje w irański sektor naftowy i gazowy.

W środę Kishida zapowiedział, że porozumienie inwestycyjne, wynegocjowanie z władzami irańskimi przed sankcjami, zostanie wkrótce podpisane.

16 stycznia szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie nałożonych na Iran sankcji gospodarczych i finansowych.

PAP/RIRM

drukuj