(fot. PAP)

Jan Krzysztof Bielecki: Rząd PiS uchronił Polskę przed kryzysem

Jeden z najbardziej zaufanych ludzi premiera Donalda Tuska, szef Rady Gospodarczej przy premierze  Jan Krzysztof Bielecki stwierdził, że rząd Jarosława Kaczyńskiego uchronił Polskę przed kryzysem. O sprawie informuje jeden z portali.

Bielecki napisał to w raporcie jednej z firm doradczych  pt.: „System stworzony od podstaw – czyli prawdziwa historia 25-lecia polskich podatków”.

W 2006 roku rząd Jarosława Kaczyńskiego zdecydował o obniżeniu stawek podatku dochodowego. Te zmiany weszły w życie od 2009 roku. W 2007 roku obniżyli też składkę rentową. Te zmiany dały istotny impuls prorozwojowy dla gospodarki” – czytamy w dokumencie.

Szkoda, że były premier Jan Krzysztof Bilecki tak późno zauważył sensowność tych rozwiązań ekonomicznych – komentuje ekonomista Janusz Szewczak. Analityk gospodarczy zwraca uwagę, że rząd, którego Bielecki jest doradcą podwyższa podatki.

Mamy przecież wyższy, 23 proc. VAT, mamy wyższe akcyzy. To pokazuje, że obecna ekipa, czyli koalicja PO-PSL ma niewiele wspólnego z liberalnym podejściem do gospodarki. Niewątpliwie jest tak, że w Polsce polscy pracownicy mają zaniżone zagrożenia, a emeryci i renciści głodowe świadczenia emerytalne i rentowe. Praktycznie mamy dzisiaj zamrożone płace (od kilku lat) w sferze budżetowej. To jest zasługa ekipy premiera Tuska – stwierdza Janusz Szewczak.

Dr Cezary Mech, były wiceminister finansów mówi, że ekspansywna polityka tamtego okresu miała działanie antycykliczne, ograniczała dotkliwość kryzysu.

Obecnie wyzwaniem dla Polski jest doprowadzenie do momentu, gdzie będą powstawały nowe miejsca pracy.

Nie powinniśmy dziękować za pochwały ze strony liberalnej, ale wrócić do podstaw polityki solidarnościowej, również w aspekcie gospodarczym – zaznacza dr Cezary Mech.

RIRM

drukuj