fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Jak oddać ważny głos?

Już niespełna trzy dni dzielą nas od rozpoczęcia wyborów prezydenckich w Polsce. Lokale wyborcze będą otwarte od 07.00 do 21.00. Ważne jest, by nie pomylić się na karcie do głosowania i oddać ważny głos.

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy jedną białą kartkę w formacie A4 z nazwiskami 11 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta. O sposobie głosowania mówi Beata Tokaj – sekretarz Polskiej Komisji Wyborczej.

Głosujemy na jednego kandydata wstawiając znak x w kratce z lewej strony, obok nazwiska tego kandydata. Głos będzie nieważny, jeżeli postawimy znak x przy więcej niż jednym nazwisku kandydata lub nie postawimy tego znaku w ogóle. Wszelkie dopiski na karcie do głosowania czy rysunki nie wpływają na ważność głosów – zaznacza sekretarz PKW.

Jak podkreśla Beata Tokaj z PKW, trudno określić, kiedy poznamy ostateczne wyniki wyborów prezydenckich.

 – Należy pamiętać, że wszystkie protokoły z obwodowych komisji wyborczych muszą trafić do okręgowej komisji wyborczej. Następnie okręgowa komisja wyborcza sporządza protokół i ten protokół przekazuje do PKW. Również należy pamiętać, że wyniki głosowania z zagranicy mogą przejść do PKW po dwudziestu czterech godzinach od zakończenia głosowania – zauważa Beata Tokaj sekretarz PKW.

Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. W 2010 r. oficjalne wyniki pierwszej tury głosowania w wyborach prezydenckich PKW podała wieczorem, w powyborczy poniedziałek. 

 

TV Trwam News

drukuj