J. Zieliński: W Polsce zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na niskim poziomie

W Polsce zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na niskim poziomie – oświadczył wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Posłowie z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wczoraj wysłuchali informacji kierownictwa resortu.

Chodzi o program przygotowania służb do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli i państwa wobec nowych zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Wiceminister Zieliński przypominał, że w ubiegłym roku wprowadzono fundamentalne zmiany ustawowe w polskim systemie antyterrorystycznym. Mowa o ustawie antyterrorystycznej, ustawie o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych i nowelizację kodeksu karnego. Wprowadzono m.in. kary za finansowanie grup terrorystycznych oraz rozwiązania prawne dotyczące tzw. zagranicznych bojowników.

Wszystkie działania rządu PiS znacząco wzmocniły bezpieczeństwo Polski – dodał wiceszef MSWiA.

– Chciałbym podkreślić z optymizmem, także z nadzieją, że tak będzie nadal. Zagrożenie terrorystyczne w Polsce utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Mimo podwyższonego  poziomu zagrożenia zamachami terrorystycznymi na świecie i zaangażowania Polski w działania w ramach międzynarodowych koalicji antyterrorystycznych, aktualnie brak jest informacji wskazujących na bezpośrednie zagrożenie o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym nie jest planowane wprowadzenie stopnia alarmowego – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister poinformował, że na podstawie ustawy dwukrotnie skorzystano z możliwości wprowadzenia stopni alarmowanych na terenie Polski.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA wprowadzono podczas szczytu NATO w lipcu 2016r. na obszarze Warszawy oraz podczas ŚDM na terenie Polski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl