J. Zieliński: Liczba policjantów może wzrosnąć o ok. 4,5 tys.

Zwiększenia naboru w 2018 r. to jest absolutny priorytet, jeżeli chodzi o działania organizacyjne w policji. Do służby może być przyjętych ok. 4,5 tys. nowych funkcjonariuszy – powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

„Bezpieczeństwo zapewniają konkretni policjanci. Etaty istniejące tylko na papierze tego bezpieczeństwa nie gwarantują” – podkreślił Jarosław Zieliński.

Wiceszef MSWiA poinformował, że w 2016 r. wskaźnik wakatów wyniósł 2,3 proc. i był najniższy od 15 lat.

„Podejmując się nadzoru nad służbami w 2015 roku sformułowałem jednoznaczne dyspozycje dla Komendanta Głównego Policji i wszystkich komendantów wojewódzkich, aby jak najszybciej doprowadzić do zmniejszenia wakatów w policji” – powiedział wiceminister.

Przypomniał, że w 2009 r. koalicja PO-PSL zmniejszyła liczbę etatów w policji. Jarosław Zieliński poinformował, że w 2016 r. przyjęto ponad 5 tys. nowych policjantów.

„Stan zatrudnienia osiągnął prawie 100 tys. i wyniósł – 99 tys. 938 funkcjonariuszy” – powiedział.

Limit etatów w policji jest podstawą do wyliczenia kwoty przeznaczanej w budżecie państwa na wynagrodzenia w tej formacji. Wiceminister przypomniał, że od 1 stycznia 2017 r. udało się „odzyskać” 1000 etatów i wrócić do pierwotnego limitu etatów sprzed 2009 r., czyli 103 tys. 309 etatów.

„Rzecz w tym, żeby osiągnąć poziom zatrudnienia zbliżony do 100 proc. limitu etatowego” – zaznaczył wiceminister.

W ubiegłym roku policja przyjęła do służby 4 tys. 143 osoby i wskaźnik wakatów wyniósł ok. 3,28 proc.

Zieliński powiedział, że w tym roku komendanci mają za zadanie zwiększenie zatrudnienia w policji i doprowadzenie co najmniej do sytuacji, aby współczynnik wakatów wyniósł tyle, ile w 2016 r. (2,3 proc.).

„Komendanci powinni także upowszechniać informacje, że w policji są wolne miejsca, bo wiele osób tego nie wie. Jest to służba odpowiedzialna, a nawet niejednokrotnie niebezpieczna, ale bardzo potrzebna i budząca szacunek społeczny. W 2018 roku policja może przyjąć do służby ok. 4,5 tys. nowych funkcjonariuszy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl