fot. PAP/Piotr Nowak

J. Trudeau: Kanada jest gotowa uznać państwo palestyńskie, ale nie teraz

Kanada jest gotowa uznać istnienie państwa palestyńskiego, ale obecnie, gdy trwa wojna w Strefie Gazy, nie jest to właściwy czas – powiedział w środę w parlamencie premier Justin Trudeau.

„Jesteśmy gotowi uznać państwo palestyńskie we właściwym czasie i niekoniecznie (będzie to – PAP) ostatni krok” – powiedział Trudeau odpowiadając na pytanie jednej z parlamentarzystek, Heather McPherson z Nowej Partii Demokratycznej (NDP), która w Izbie Gmin odniosła się do jednostronnych zapowiedzi Hiszpanii, Irlandii i Norwegii, że 28 maja uznają niepodległość Palestyny.

NDP, która nie będąc w rządzie wspiera w kluczowych głosowaniach rząd Liberałów, domaga się jednostronnego uznania przez Kanadę Palestyny jako państwa. Inne partie opozycyjne, opowiadając się za rozwiązaniem dwupaństwowym, nie uważają, by uznanie państwowości Palestyny było obecnie priorytetem.

We wtorek Trudeau, odnosząc się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie postępowania przeciw liderom Hamasu i przywódcą Izraela, powiedział, że decyzje MTK oznaczają „niepokojące” zrównywanie demokratycznie wybranych polityków Izraela z liderami Hamasu, który Kanada uznaje za organizację terrorystyczną. Premier Kanady uznał takie podejście za „niebędące pomocnym”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl