fot. PAP/Rafał Guz

J. Sellin: Musimy się nastawić na długą pracę nad świadomością historyczną Ukraińców

Jeśli niepodległe państwo ukraińskie upadnie, to z kim mamy dyskutować również o Banderze i UPA? Musimy się nastawić na długą pracę nad świadomością historyczną Ukraińców – powiedział wiceminister kultury, dr Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury zaznaczył dziś w Polskim Radiu, że  sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec nie jest zamknięta, a państwo polskie podejmuje działania na rzecz zainteresowania instytucji międzynarodowych tą kwestią.

„Zawsze będziemy ten temat podnosić, bo sprawa nie jest załatwiona. Polacy mają słuszne poczucie krzywdy, że Polska – najbardziej pokrzywdzony w czasie wojny kraj i naród, nie dostała praktycznie żadnych odszkodowań, a wiele innych państwa takie odszkodowania dostało (…). Wiemy, że w czasie wojny z Polski zginęło ok. pół miliona ruchomych dzieł sztuki. One trafiły na Zachód, ale też na Wschód. Pamiętajmy, że tzw. trofiejne sowieckie brygady też działały i rabowały na terytorium Polski. Pamiętajmy jednak, że bardzo wiele dzieł sztuki zrabowali też Niemcy i poszukujemy tych dzieł. W naszym rejestrze mamy 65 tys. dobrze udokumentowanych obiektów, które jeśli tylko gdzieś zauważymy, jesteśmy w stanie udowodnić, że to jest nasze” – wyjaśnił odnosząc się do sprawy zabytkowego, XVI-wiecznego miecza łączonego z osobą polskiego króla Zygmunta III Wazy.

Polityk PiS odniósł się także do kwestii polsko-ukraińskich ustaleń rządowych z czerwca 2022 r. Wówczas podpisano memorandum o współpracy w zakresie pamięci narodowej. Niedawno Rada Najwyższa Ukrainy upamiętniła Stepana Banderę z okazji rocznicy jego urodzin. Na ulicach Lwowa zorganizowano także marsz.

„To są dla nas bolesne fakty. Pamiętajmy jednak, że dziś najważniejszą sprawą jest pomoc Ukrainie w utrzymaniu niepodległości i wolności, żeby to państwo przetrwało, to jest w naszym interesie narodowym. Bo jeśli niepodległe państwo ukraińskie upadnie, to z kim mamy dyskutować również o Banderze i UPA?” – zaznaczył wiceminister, dodając, że „nie należy odkładać dyskusji.

„Uważamy, że można byłoby taką dyskusję rozpocząć” – ocenił polityk.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl