fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Sasin: Oczekujemy, że zarząd ZNP przestanie robić politykę i zacznie rozmawiać

Oczekujemy, że zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego przestanie robić politykę, a zacznie rozmawiać o tym, jak poprawić sytuację nauczycieli w Polsce – powiedział w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział m.in. wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska, a także przedstawiciel resortu finansów.

Sasin w TVP Info podkreślił, że ze strony rządowej w spotkaniu weźmie udział delegacja, która „będzie władna podejmować decyzje, zobowiązania i poważnie rozmawiać”.

„Dzisiaj jest takie >>sprawdzam<<. My pokazujemy, że poważnie traktujemy tę sprawę” – podkreślił minister.

Wyraził przy tym oczekiwanie, by zarząd ZNP przestał „robić politykę” i zaczął „rozmawiać o tym, jak poprawić sytuację nauczycieli w Polsce”, a także, by „nie robił z uczniów żywej tarczy dla swoich politycznych pomysłów”. Jego zdaniem prezes ZNP Sławomir Broniarz i zarząd ZNP chcą „zbić kapitał polityczny w kampanii wyborczej”.

Odniósł się także do słów prezesa ZNP, który w poniedziałek w TOK FM ocenił, że opóźnienie egzaminów w związku ze strajkiem nie przyniesie negatywnych konsekwencji i że mogą się one odbyć „nie tylko w maju, w czerwcu, ale także w późniejszym okresie”.

Według ministra, w dalszym ciągu jest to narażanie uczniów na stres. Jak zauważył, powoduje to sytuację, w której nie wiadomo, kiedy ten egzamin ma nastąpić.

„W dalszym ciągu jest to grożenie uczniom, jest to mówienie, że uczniowie mają ucierpieć przez oczekiwania nauczycieli. Pan przewodniczący Broniarz ma inne cele na myśli niż tylko poprawę losu nauczycieli. Ma przede wszystkim na myśli cele polityczne” – dodał Jacek Sasin.

Jak zaznaczył, rząd ma świadomość, że „nauczyciele mają słuszne oczekiwania, że będą zarabiać więcej”. Dodał, że w minionych trzech latach rząd stopniowo wprowadza podwyżki w życie.

„Mamy realny postęp. Być może jest oczekiwanie, że to będzie szybciej i my mówimy bardzo wyraźnie: będziemy również w kolejnych latach te podwyżki kontynuować” – zapewnił minister Sasin.

Od 5 marca do poniedziałku trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl