PAP/Marcin Obara

J. Saryusz-Wolski: D. Tusk „jątrzy” i wychodzi z roli szefa Rady Europejskiej

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie powinien wkraczać w sprawy kraju członkowskiego UE; w kampanii do Parlamentu Europejskiego, Tusk „miesza, jątrzy, wychodzi z roli” szefa Rady Europejskiej – ocenił europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Jacek Saryusz-Wolski został zapytany w TVP 1, jaka będzie rola Donalda Tuska w wyborach do europarlamentu i czy jest to „przedbieg” przed kampanią prezydencką.

„Przewodniczący Rady Europejskiej nie powinien wkraczać w sprawy kraju członkowskiego (Unii Europejskiej)” – podkreślił europoseł PiS.

Jego zdaniem, „Tusk na swoim stanowisku jest z nadania maltańsko-niemieckiego”.

„Ważnych polskich interesów (Tusk) nie strzegł, a wręcz je gwałcił. Pozwolił czy wręcz pomógł, żeby wobec Polski wytoczyć armaty sankcji z art. 7. Jego pełnienie (…) funkcji, to jest fiasko totalne, więc chyba powinien zniknąć” – podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Pytany, czy Tusk odegra jeszcze jakąś rolę w kampanii do PE, powiedział, że tak, ponieważ – jak ocenił – „on miesza, jątrzy, wychodzi z roli” szefa Rady Europejskiej.

„Jeśli na Uniwersytecie Warszawskim (Tusk) mówi, daje klarowną instrukcje opozycji, której jest nieformalnym liderem, że macie nie popierać i przeszkadzać, to to jest instrukcja, program” – dodał.

Pytany, czy Tusk odegra rolę w 2020 r. i wróci do polskiej polityki, Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że „jeżeli (Tusk) oceni, że są szanse to wróci, a jak nie, to nie wróci, bo on nie lubi ryzykować”.

PAP/RIRM

drukuj