fot. twitter.com/MIR_GOV_PL

J. Kwieciński: w środę podpisanie deklaracji ws. Strategii Karpackiej

W środę przedstawiciele kilku krajów karpackich podpiszą w Krynicy deklarację Strategii Karpackiej – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Strategia ma być jedną z pięciu tzw. strategii makroregionalnych w ramach Unii Europejskiej.

„Tu w Krynicy chcemy przeprowadzić jedno bardzo ważne przedsięwzięcie – otóż od dwóch lat nasz rząd pracuje nad przygotowaniem Strategii Karpackiej. To taki instrument w Unii Europejskiej, który pozwala na współpracę regionów i krajów w wymiarze ponadkrajowym i ponadregionalnym” – mówił dziennikarzom Jerzy Kwieciński.

Takie strategie makroregionalne w UE są w tej chwili cztery – informował.

„Chcielibyśmy, aby Strategia Karpacka była piątą taką strategią. Mamy przygotowane założenia dla tej strategii, będziemy chcieli w środę podpisać deklarację paru krajów, które są tym bardzo zainteresowane, a następnie przekazać tę deklarację do Rady Europejskiej, żeby już na poziomie europejskim rozpoczęły się prace na temat tej strategii makroregionalnej” – zaznaczył.

Właśnie dlatego w Krynicy są – jak dodał – wicepremierzy i ministrowie z krajów karpackich, z którymi ma się odbyć w środę dyskusja w ramach specjalnej sesji na ten temat.

Początkiem Strategii Karpackiej była ogłoszona w 2003 roku „Konwencja Karpacka”, którą podpisały wtedy: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry i Ukraina.

PAP/RIRM

drukuj