fot. Nasz Dziennik

J. Kwieciński: Polska na dobrym torze wykorzystania środków z UE

Mimo początkowych opóźnień, Polska jest już na właściwym torze wykorzystania środków z obecnej unijnej perspektywy finansowej – ocenił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej ma być wkrótce łatwiejsze, dzięki zmianom w tzw. ustawie wdrożeniowej.

Jerzy Kwieciński był jednym z uczestników panelu poświęconego finansowaniu inwestycji i funduszom unijnym, zorganizowanego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W poprzedniej perspektywie unijnej, na lata 2007-13, Polska miała do dyspozycji ok. 68 mld euro. W obecnej, na lata 2014-20 82,5 mld euro.

Wiceminister wskazał, że jeszcze pod koniec 2015 r. zaawansowanie Polski w realizacji obecnej perspektywy było skromne. Płatności na rzecz beneficjentów wynosiło wtedy tylko 70 mln zł. Zaznaczył, że w podobnej sytuacji były wówczas także inne kraje.

Aby to zmienić, na początku 2016 r. rząd przyjął plan na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia wykorzystania środków unijnych i, jak podkreślił wiceminister, przyniosło to wymierne efekty – na koniec 2016 r. Polska stała się liderem w wykorzystaniu pieniędzy z obecnego budżetu UE.

„Te wyniki dla nas są bardzo ważne. To oznacza, że ten plan, który przygotowaliśmy, był na pewno bardzo potrzebny, pozwolił na przyspieszenie wykorzystania środków” – powiedział wiceminister.

Polityk zapowiedział, że wykorzystanie środków unijnych ma być wkrótce łatwiejsze. Rząd pracuje nad zmianami w ustawie wdrożeniowej, wkrótce mają one trafić do Sejmu – zapowiedział.

Wiceminister przypomniał, że pozyskiwanie środków unijnych przekłada się na gospodarkę – po drastycznym spadku inwestycji nastąpiło odbicie.

„Absolutnie mamy na właściwym torze tę nową perspektywę finansową” – oświadczył Jerzy Kwieciński.

PAP/RIRM

drukuj