J. Kwieciński: Nawet mały krok ku „dostępności” przyczyni się do podniesienia jakości życia

Każdy, nawet mały krok ku „dostępności”, przyczyni się do podniesienia jakości życia oraz zapewnienia niezależności i komfortu pracy wszystkim osobom z ograniczeniami – powiedział we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zapowiadając strat kampanii promującej program Dostępność Plus.

„Rozpoczynamy kampanię promującą program Dostępność Plus” – mówił we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Na uruchamiane w tym roku przedsięwzięcia przeznaczone będzie 650 mln zł, a w pierwszych miesiącach 2019 roku kolejne 400 mln zł – informował.

Jerzy Kwieciński zapowiedział uruchomienie konkursów: „Przestrzeń dostępnej szkoły”, „Dostępna uczelnia”, „Dostępność Plus dla zdrowia”. W ich ramach zostanie wybranych 1000 obiektów, które dostaną dofinansowanie na przystosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie też uruchomiony program na innowacje, które mają ułatwić życie osobom z trwałą lub czasową niepełnosprawnością.

Kampania rusza 17 października i będzie emitowana w TV, prasie, radiu, internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej.

„Dostępność to problem, który prędzej czy później czeka nas wszystkich” – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Dodał, że jego celem jest nie tylko likwidacja barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim zmiana mentalności społecznej.

Pytany o to, jak zlikwidowanie barier może zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnościami, minister powiedział, że „wielu osobom niepełnosprawnym bardzo zależy nam na tym, by znaleźć się rynku pracy”.

Zaznaczył jednak, że program Dostępność Plus powstał znacznie wcześniej niż luka na rynku pracy, a jego celem było i jest przede wszystkim poprawa komfortu życia. Znoszenie barier Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaczęło od siebie – zadeklarował minister.

„Dostosowaliśmy obiekt, podpisaliśmy umowę z Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych na wyposażenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych” – powiedział.

Od początku roku resort zatrudnił ok. 20 pracowników z niepełnosprawnością.

„W dobie niedoborów na rynku pracy jesteśmy skazani na aktywizację wszystkich osób, które są w stanie pracować i mają ochotę pracować” – ocenił z kolei szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch.

Program Dostępność Plus – z budżetem 23 mld zł do 2025 r. – został przyjęty przez rząd w połowie lipca. Podstawą prawną jest ustawa o dostępności, która ma m.in. nałożyć na podmioty publiczne oraz inne, wykonujące zadania publiczne, obowiązek uwzględniania kwestii dostępności dla niepełnosprawnych. Ma to dotyczyć także operatorów telekomunikacyjnych, pocztowych oraz banków.

W pakiecie nowych rozwiązań będzie segment dotyczący tzw. dostępności cyfrowej. Ma m.in. powstać cyfrowa Mapa Dostępności w Polsce, gdzie można będzie sprawdzić, czy i jak przy danej niepełnosprawności np. dojechać do innego miasta, by skorzystać tam z usług szpitala, muzeum czy innej placówki.

Zmiany mają objąć również Prawo budowlane, w postaci zobowiązania architektów i inwestorów do projektowania przestrzeni i obiektów w sposób dostępny dla niepełnosprawnych. Do potrzeb niepełnosprawnych mają być dotowane wszystkie nowe inwestycje, które są dofinansowanie ze środków unijnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl