fot. TV Trwam

J. Kopcińska: Wierzę, że klasyfikacje maturzystów się odbędą

Wierzę, że klasyfikacje maturzystów się odbędą; nie wierzę, że nauczyciele podejmą decyzje, które wyjmą rok z życia młodego człowieka – podkreśliła rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak zapewniła, rząd zrobi wszystko, żeby matury się odbyły i przedstawi odpowiednie rozwiązania.

Joannę Kopcińską zapytano dziś w Polsat News, co jeśli – mimo apelu Komitetu Strajkowego Nauczycieli o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych – nie zostanie przeprowadzona klasyfikacja maturzystów.

„Cały czas wierzę, że nauczyciele, którzy ciężko pracowali ze swoimi wychowankami, nie zostawią ich w najważniejszym momencie” – powiedziała.

Rzecznik rządu liczy, że klasyfikacje się odbędą i maturzyści przystąpią do egzaminów.

Nie wierzę, że nauczyciele podejmą decyzje, które wyjmą rok z życia młodego człowieka” – dodała.

Zaznaczyła jednak, że jest kilka scenariuszy, które należy rozpatrywać.

„Tylko osoba bez wyobraźni nie przyjmuje i nie zakłada również planu B. Skupiam się na tym, że jednak nauczyciele podejmą odpowiedzialną decyzję i matury będą bez przeszkód” – zaznaczyła.

Według Joanny Kopcińskiej MEN i premier przedstawią odpowiednie rozwiązania.

„Wszyscy trzymamy kciuki, żeby te egzaminy poszły maturzystom jak najlepiej. Chcę zapewnić wszystkich: przede wszystkim maturzystów, że te matury odbędą się. Rząd dołoży wszelkich starań, żeby maturzyści mogli bez przeszkód zdać egzaminy” – podkreśliła.

Szef KPRM Michał Dworczyk dziś poinformował w TVP 1, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów.

W związku ze zbliżającym się terminem matur przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego zaapelowali do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych o niezwłoczne, jak najszybsze zwoływanie pedagogicznych rad klasyfikacyjnych. Maciej Rusiecki z OMKS wyraził opinię, że zwołanie rad pedagogicznych powinno odbyć się „do końca tego tygodnia”.

„To egzamin dojrzałości, który my, nauczyciele, zdaliśmy, a rząd po raz kolejny pokazuje, że nie zdaje żadnego egzaminu” – powiedział Maciej Rusiecki.

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności” i niezrzeszeni.

PAP/RIRM

 

drukuj