PAP/Adam Warzawa

J. Kaczyński: Sądownictwo w Polsce wypowiedziało posłuszeństwo obowiązującemu prawu

Sądownictwo w Polsce wypowiedziało posłuszeństwo obowiązującemu prawu – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ma to zmienić nowy projekt ustawy.

Izba Pracy Sądu Najwyższego, powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada, uznała, że Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej.

To, co dzieje się w sądownictwie skomentował w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Po tym, co się zaczęło dziać w ostatnich tygodniach to już właściwie jest anarchia. Sądownictwo w Polsce po prostu wypowiedziało posłuszeństwo nie jakiejkolwiek władzy, tylko obowiązującemu w Polsce prawu i wszystkim regułom, które tworzyły dotąd podstawy polskiego wymiaru sprawiedliwości” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Dlatego Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło projekt ustawy, który ma uchronić autorytet polskiego wymiaru sprawiedliwości. W myśl proponowanych przepisów sędziowie będą musieli informować o partiach i stowarzyszeniach do których należeli, a także będą mieli obowiązek podać pseudonim, pod jakim publikują na portalach społecznościowych.

„Pozwoli on utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów oraz realizuje zasadę transparentności organów władzy sądowniczej i sędziów, która stanowi podstawową gwarancję demokratycznego państwa prawa” – wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Wyszliśmy z inicjatywą, jako grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, aby uporządkować i zapewnić bezpieczeństwo obrotu prawnego. Te ustawy są przede wszystkim dla obywateli, aby mieli poczucie pewności, że sprawy, które trafiają do sądu będą rozpatrywane konkretnie – powiedział poseł Jan Kanthak.

Zmiany mocno krytykuje totalna opozycja, która dziś protestuje ramię w ramię z niektórymi sędziami.

– Ograniczanie praw sędziów do wypowiadania się, do udziału w debacie publicznej, do krytyki rządzących jest kolejnym krokiem i będą następne – zaznaczył podczas konwencji Platformy Obywatelskiej Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Grzegorz Schetyna mówił wprost, że każdy sędzia, który będzie przestrzegał proponowanych przepisów, zostanie potępiony i rozliczony. Lider PO zapowiedział, że jego partia złoży własne projekty ustaw.

– Już przygotowywane są ustawy przywracające ład w sądownictwie – podkreślił Grzegorz Schetyna.

W bojkotowaniu reformy wymiaru sprawiedliwości może pomóc także część sędziów sprzyjających totalnej opozycji. W wywiadzie dla „Naszego Dziennika” poseł Jan Kanthak mówił wprost: „Dochodzą do nas sygnały, że Małgorzata Gersdorf chce zablokować wybór nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego”

Na początku nadchodzącego nowego roku kadencja prezes Małgorzaty Gersdorf dobiega końca i zgromadzenie ogólne będzie zobowiązane przepisami, aby przedstawić pięciu kandydatów dla prezydenta spośród których zostanie wybrany prezes Sądu Najwyższego. Dochodziły takie sygnały, że prawdopodobnie Małgorzata Gersdorf nie będzie chciała włączyć się do zgromadzenia ogólnego Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej – potwierdził Jan Kanthak w rozmowie z TV Trwam News.

A to byłoby jawnym złamaniem przepisów. Gdyby rzeczywiście tak się stało, nowa ustawa da prezydentowi możliwość wyboru osoby pełniącej funkcje Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który następnie będzie zobowiązany do zwołania zgromadzenia ogólnego. W ten sposób wskazanie pięciu kandydatów stanie się możliwe.

TV Trwam News

drukuj