PAP/Marcin Gadomski

J. Kaczyński: Jesteśmy gotowi uchwalić ustawę o ujawnianiu majątków członków rodzin polityków

Jesteśmy gotowi uchwalić ustawę, na podstawie której ujawnione byłyby majątki współmałżonków polityków, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nowe prawo zakładałoby też ujawnienie źródeł majątku.

Jarosław Kaczyński mówił o tym we wtorek w Słupsku. Zaznaczył, że planowana ustawa dotyczyłaby sytuacji majątkowej osób rządzących.

„My jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać majątki także małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci” – mówił prezes PiS.

„Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada i ma na własność jakieś drogie przedmioty, np. nieruchomości, bo to też jest bardzo ważne” – dodał.

„Krótko mówiąc będzie trzeba wyjaśnić, skąd się ma majątek, bo to nie w każdym wypadku jest zupełnie jasne” – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Według prezesa PiS nowe prawo powinno dotyczyć posłów, członków rządu, wojewodów, wicewojewodów, marszałków, wicemarszałków. Później, jak dodał, trzeba będzie powołać komisję państwową, która „zbada to wszystko w sposób dokładny, bo być może obecne metody badania są zbyt słabe”.

„My to zaproponujemy, wierzymy, że pan Schetyna to chętnie poprze” – powiedział, a zgromadzeni zareagowali śmiechem. We wtorek szef PO Grzegorz Schetyna powiedział, że jego ugrupowanie proponuje projekt ustawy „Czyste ręce”, przewidujący, że oświadczenia majątkowe będą musieli składać współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie.

Majątki parlamentarzystów są jawne od 2001 roku. Wtedy odpowiednia ustawa w tej sprawie została uchwalona z inicjatywy klubu parlamentarnego właśnie powstałego PiS. Później uchwalono przepisy o ujawnieniu oświadczeń majątkowych wysokich urzędników.

PAP/RIRM

 

drukuj