J. J. Kasprzyk o płk. Tadeuszu Szczurku: Dzięki niemu pamięć dociera do młodego pokolenia

Pułkownik Tadeusz Szczurek utrwala tradycje niepodległościowe i stara się, aby pamięć o polskim doświadczeniu historycznym dotarła do młodego pokolenia – powiedział w środę w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej płk. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek – „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o niepodległość ojczyzny” – otrzymał w środę medal „Pro Patria”, przyznany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Odznaczenie odebrał w warszawskim Klubie WAT, podczas czwartej sesji z cyklu „Spotkania Katyńskie”, poświęconych stosunkom polsko-rosyjskim, których współorganizatorami są m.in. Komitet Katyński oraz Centralna Biblioteka Wojskowa.

Jak podkreślił Jan Józef Kasprzyk, Tadeusza Szczurka uhonorowano „za to, że tak wspaniale pielęgnuje i utrwala tradycje niepodległościowe; że tę tradycję w murach tej uczelni kultywuje i – organizując takie, jak to spotkania – stara się, aby pamięć o polskim doświadczeniu historycznym dotarła do młodego pokolenia, do przyszłej (…) elity Wojska Polskiego i narodu polskiego”.

Szef UdSKiOR  odnosząc się do tematu środowego spotkania podkreślił, że zbrodnia katyńska była elementem planu, który jednak „do końca się nie udał, dlatego, że przetrwała pamięć”.

„I dzięki takim przedsięwzięciom jak ta konferencja, ta pamięć jest w nas i tworzy element (…) naszego narodowego kodu kulturowego” – zaznaczył.

Zwrócił się także do biorących udział w spotkaniu studentów Wojskowej Akademii Technicznej.

„Wy (…) musicie mieć świadomość, że (…) zastępujecie i zastąpicie za chwilę tę elitę, która została zamordowana w Katyniu w 1940 r. Wy jesteście ich następcami, mimo że upłynęło siedemdziesiąt kilka lat od tamtej zbrodni” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Na wagę tego typu spotkań zwrócił uwagę również sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. Jak zaznaczył, to „czym dziś powinna być nowoczesna edukacja i wychowanie oficera wojska polskiego”, to z jednej strony kompetencje, wykształcenie i wiedza ekspercka, a z drugiej – „pamięć o wydarzeniach, które stanowią element naszego polskiego DNA, które wpisują się w etos oficera, żołnierza i w podstawy wychowania patriotycznego każdego Polaka”.

Tadeusz Szczurek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych i Wojskowej Akademii Technicznej. Służbę zawodową rozpoczął w 15. Pułku Czołgów. Umiejętności dowódcze zdobywał dowodząc kolejno plutonem, kompanią i batalionem, a doświadczenie dydaktyczne – pracując jako nauczyciel akademicki w WAT. W latach 2005–2008 był szefem logistyki urzędu MON, a od 2016 r. pełni funkcję rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl