J. Czaputowicz: Staliśmy się państwem dostarczycielem wspólnego bezpieczeństwa, a nie tylko jego odbiorcą

Bezpieczeństwo narodowe Polski jest najwyższym priorytetem rządu – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz. Dodał, że Polska będzie pracować na rzecz zwiększenia infrastruktury NATO w regionie.

Minister w Sejmie przedstawiał priorytety polskiej polityki zagranicznej na ten rok. Wystąpieniu szefa MSZ przysłuchuje się prezydent RP Andrzej Duda.

Szef MSZ zwrócił szczególną uwagę na kwestię obronności. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że nasze bezpieczeństwo opiera się na własnych siłach oraz ufundowane jest na sile i spójności NATO. Dodał, że Polska ma realny wkład w Sojusz.

Staliśmy się państwem dostarczycielem wspólnego bezpieczeństwa, a nie tylko jego odbiorcą. Polska będzie dążyć do zwiększenia obecności wojskowej i infrastruktury NATO w regionie, uznając, że tylko wiarygodne, oparte na realnej sile odstraszanie może zapewnić nam pokój i bezpieczeństwo. Celem dyplomacji polskiej jest zwiększenie sprawności działania Sojuszu, zwłaszcza w zakresie obrony kolektywnej. Będziemy dążyć do zapewnienia sił wsparcia, umocnienia sojuszniczej mobilności, realistycznego planowania oraz przyspieszenia procesów decyzyjnych – mówił Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ odniósł się także do kwestii europejskich. Jak mówił, celem Polski jest silna UE. Unia silna to Unia ciesząca się poparciem wchodzących w jej skład państw i narodów – zaznaczył.

Minister poruszył również sprawę decyzji KE o uruchomieniu wobec Polski art. 7. Podkreślił, że rząd broni reformy wymiaru sprawiedliwości.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił, że w interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne stosunki z Rosją. Za niezbędne uznał utrzymanie dialogu politycznego z Rosją. Minister spraw zagranicznych zastrzegł jednocześnie, że jego istotą nie może być ignorowanie agresywnej polityki wobec zachodu.

Rosja w ostatnich latach naruszyła wiele uroczyście przyjętych traktatów. Uważamy, że podstawą rozwiązywania problemów w relacjach z Federacją Rosyjską muszą być realia w odniesieniu do dziedziny bezpieczeństwa militarnego, spraw transportowo-komunikacyjnych i energetycznych. Poszukiwanie rozwiązań jedynie w drodze ustaleń prawnotraktatowych nie wystarczy. Swoje stanowisko wobec Rosji będziemy wypracowywać wspólnie z naszymi sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej – zapowiedział minister

Szef MSZ Jacek Czaputowicz odniósł się także do przetrzymywania przez Rosję wraku TU 154-M, który rozbił się blisko 8 lat temu w Smoleńsku. Minister podkreślił, że szczątki maszyny są polską własnością, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym.

Po wystąpieniu szefa MSZ zaplanowano debatę. Dyskusja ma potrwać do godz. 18.00. Prof. Jacek Czaputowicz został powołany na funkcję na ministra spraw zagranicznych na początku tego roku. Zastąpił on na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl