fot. flickr.com

J. C. Juncker: Wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich z możliwością wejścia do UE w 2025 r.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w niedzielę, że w 2025 r. każdy kraj Bałkanów Zachodnich będzie mógł wejść do Unii Europejskiej pod warunkiem spełnienia kryteriów akcesyjnych.

Podczas wizyty w Albanii, w ramach cyklu oficjalnych wizyt w krajach aspirujących do członkostwa w Unii, Jean-Claude Juncker zaznaczył, że wszystkie kraje mają równe szanse przystąpienia do tej organizacji, nie tylko te, które obecnie przodują w sondażach.

W przeciwieństwie do tego, co wszędzie czytamy, ani ja ani Komisja nie stwierdziliśmy, że Serbia i Czarnogóra dołączą do UE w 2025 roku” – powiedział Jean-Claude Juncker w Tiranie.

Rok 2025 jest datą otwartą dla wszystkich kandydatów” – dodał szef Komisji Europejskiej.

Serbia i Czarnogóra są postrzegane jako kraje, które mają obecnie największe szanse uzyskania członkostwa Unii. Na razie jednak spełniły tylko kilka wymogów warunkujących jego uzyskanie.

Przewiduje się, że Albania i Macedonia dostaną „zielone światło” rozpoczęcia rozmów akcesyjnych w czerwcu br.

Premier Albanii Edi Rama powiedział, że proces weryfikacji sędziów – warunek konieczny do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych – przyniósł już pierwsze rezultaty. 17 albańskich sędziów, którzy odmówili poddania się procesowi weryfikacji, zostało już usuniętych z organów sprawiedliwości.

PAP/RIRM

drukuj