fot. PAP/Abaca

Izrael: negocjatorzy ws. nowego rozejmu wrócili z Kataru z powodu „impasu w rozmowach”

Izraelscy negocjatorzy, którzy prowadzili w Katarze rozmowy o nowym zawieszeniu broni z palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy, powrócili do Izraela z powodu „impasu” w negocjacjach – poinformowała w sobotę kancelaria premiera Izraela.

Rozmowy w Katarze koncentrowały się na potencjalnym uwalnianiu nowych kategorii izraelskich zakładników oraz na warunkach rozejmu, które miały być inne niż dotychczasowe – podały źródła poinformowane o wizycie przedstawicieli Izraela. Katar jest – obok USA i Egiptu – mediatorem rozmów między Izraelem i Hamasem.

Armia izraelska oświadczyła w piątek rano, że wznowiła działania zbrojne w Strefie Gazy, ponieważ Hamas naruszył rozejm, wystrzelił rakiety w kierunku Izraela i nie przedstawił do godz. 7.00 rano czasu lokalnego (godz. 6.00 w Polsce) listy zakładników, którzy mieliby być zwolnieni w piątek.

W ramach obowiązującego od 24 listopada rozejmu Hamas uwalniał izraelskich zakładników (kobiety i dzieci) z zamian za Palestyńczyków więzionych w Izraelu.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia od momentu załamania się rozejmu co najmniej 193 Palestyńczyków zostało zabitych, a 650 rannych w Strefie Gazy. Według resortu od początku walk liczba zabitych przekroczyła już 15 200, w większości kobiet i dzieci.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl