Izby Rolnicze mają kontrolować sprzedaż gruntów państwowych

Izby Rolnicze mają sprawować „praktyczną kontrolę” nad sprzedażą państwowych gruntów – zapowiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba po spotkaniu z wicewojewodą zachodniopomorskim i prezesem tamtejszej Izby Rolniczej. Rozmawiano nt. zarzutów rolników wobec ANR ws. sprzedaży ziemi.

Od dwóch tygodni rolnicy protestują w Szczecinie przeciw nieprawidłowej – ich zdaniem – sprzedaży ziemi przez tamtejszą Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR). Protestujący uważają, że sprzedaż ziemi prowadzona przez ANR nie poprawia struktury gospodarstw. Ich zdaniem ziemia trafia do osób reprezentujących duże podmioty powiązane z kapitałem zagranicznym; przekonują, że transakcje zawierają podstawione osoby. Rolnicy indywidualni – uważają protestujący – nie są w stanie z nimi konkurować.

Protestujący chcą m.in. odwołania dyrektorów szczecińskiej ANR. Przedstawiciele protestujących rolników na poniedziałkowym spotkaniu się nie stawili. „Jesteśmy gotowi podpisać porozumienie, w wyniku którego praktyczną kontrolę sprzedaży gruntów dla rolników przejmą sami rolnicy, czyli izby rolnicze na poziomie powiatów” – powiedział dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu szef resortu rolnictwa. Jego zdaniem żadne rozwiązania ustawowe nie zabezpieczą obrotu ziemią tak, jak sami rolnicy.

Minister zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu przetargi na ziemię w woj. zachodniopomorskim zostały zawieszone i prawdopodobnie nie będzie ich do końca roku. Kalemba chce powołać specjalny zespół składający się: z rolników z terenu tego województwa, pracowników Agencji Nieruchomości Rolnych oraz resortu rolnictwa. Zespól miałby zaproponować ewentualne zmiany w przepisach „uszczelniające” proces sprzedaży państwowych gruntów. Kalemba poinformował, że zamierza prowadzić nadzór nad zachodniopomorskim oddziałem ANR.

Zaznaczył, że dopóki nie zbada zarzutów wobec dyrektora tego oddziału, nie zamierza go zwalniać. W spotkaniu z ministrem uczestniczył prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński, który zaznaczył, że nie reprezentuje protestujących rolników. Jak mówił, rolnicy najpierw chcą poznać propozycje ministra i zastanowić się nad nimi. „Jeżeli idą one w dobrym kierunku, to sygnał do ministra, że siadamy do stołu i punkt po punkcie w szczegółach będziemy analizować i proponować nowe rozwiązania” – powiedział.

Wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko poinformował, że kolejne spotkanie, w którym udział mają wziąć protestujący rolnicy, odbędzie się w dniach 28-29 grudnia. Wybiera się na nie minister Kalemba i prezes ANR. Szef Agencji Leszek Świętochowski powiedział w poniedziałek PAP, że sprawa ew. zakupu ziemi przez podstawione osoby, tzw. słupy, jest złożona, bo rolnicy biorący udział w przetargach – to osoby do tego uprawnione, czyli zameldowane w danej gminie, mający wykształcenie rolnicze i osobiście prowadzące gospodarstwo rolne. Trudno więc wskazać, która osoba kupuje ziemię dla siebie, a która jest osobą podstawioną. „Jesteśmy gotowi do dyskusji i szukamy rozwiązań systemowych” – zapewnił prezes ANR.

PAP 

drukuj