fot. flickr.com

Irlandia dopuściła urzędową zmianę płci

Irlandia dopuściła urzędową zmianę płci bez zbędnych formalności. To druga kontrowersyjna zmiana prawa, jaką wprowadził ten kraj w ostatnim czasie. W maju Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, w którym związki jednopłciowe mogą korzystać z praw małżeństwa.

Wczoraj irlandzki parlament przyjął ustawę zezwalającą na prawną zmianę płci bez interwencji medycznej i uzyskiwania zgody władz. Reuters podkreślił, że oznacza to prawne uznanie statusu osób transpłciowych.

W większości krajów europejskich osoby transpłciowe muszą się poddać zabiegowi chirurgicznemu i sterylizacji, musi być u nich zdiagnozowane zaburzenie psychiczne, a jeśli są w związkach małżeńskich – muszą wziąć rozwód, aby pożądana przez nie płeć została prawnie uznana.

Ustawa o uznawaniu płci ma zostać podpisana przez prezydenta pod koniec lipca. Dla katolickiego społeczeństwa to prawdziwy dramat, który jest następstwem długotrwałych przemian – mówi Ewa Kowalewska z organizacji Human Life International Europa.

– W Irlandii od dłuższego rządzą socjaliści. Kościół także doznawał bardzo poważnego kryzysu na skutek pewnych nadużyć – właśnie w dziedzinie seksualnej. W tej chwili, jako kraj katolicki, jest pod ostrzałem. Tam idą wielkie pieniądze, które nie są irlandzkie. One są zewnętrzne. Przeznaczane są one na promocję związków homoseksualnych, co jest następnym krokiem. To jest absurdalne. W zasadzie każda kobieta może nazwać się mężczyzną, a każdy  mężczyzna może nazwać się kobietą. Dla nas Polaków jest to moment do zastanowienia się, ponieważ na nas także jest olbrzymi nacisk. Jeżeli nie będziemy się bardzo intensywnie bronić, tak samo pójdą przeciwko nam wielkie pieniądze. Dziś już widzimy, że na Kościół katolicki atak jest olbrzymi – zwróciła uwagę Ewa Kowalewska.

Irlandia będzie trzecim krajem europejskim – po Danii i Malcie – zezwalającym osobom transpłciowym, które ukończyły 18 lat na bezproblemową zmianę płci prawnej.

Środowisko LGBT również w Polsce zabiega o zmianę prawa w tym zakresie. Prace nad ustawą w tej sprawie zakończyły już sejmowe komisje.

W myśl projektu, sprawy dotyczące uzgodnienia płci będzie rozpatrywał sąd w trybie nieprocesowym. Podstawą decyzji w sprawie wniosku osoby pełnoletniej mają być orzeczenia lekarskie.

RIRM

 

 

drukuj