fot. PAP/EPA

Iran: parlament poparł działania Rowhaniego w ONZ

Parlament Iranu zdecydowanie poparł mające rozwiać nieufność wobec władz w Teheranie dyplomatyczne poczynania w ONZ prezydenta Hasana Rowhaniego, które zakończyły się historyczną rozmową z prezydentem USA Barackiem Obamą – poinformowały irańskie media.

Poparcie ze strony parlamentu kontrolowanego przez frakcje lojalne wobec przywódcy duchowo-politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneia, jest kolejnym znakiem, że Rowhani cieszy się poparciem irańskiego establishmentu, mimo pewnych zastrzeżeń ze strony konserwatystów.

Chamenei nie skomentował dotychczas podróży prezydenta Rowhaniego, który zrelacjonował w parlamencie swą podróż do Nowego Jorku – podała irańska agencja ISNA. Grupa 230 z 290 parlamentarzystów podpisała oświadczenie, popierające Rowhaniego, który – jak podkreślono – zaprezentował wizerunek „nastawionego pokojowo Iranu, zabiegającego o rozmowy i współdziałanie w kwestiach regionalnych i międzynarodowych” – napisała agencja Fars.

Wizyta Rowhaniego w Nowym Jorku ożywiła nadzieje na dyplomatyczny przełom w rozmowach, które mają rozstrzygnąć wieloletni spór w kwestii programu nuklearnego Iranu. Tymczasem premier Izraela Benjamin Netanjahu uważa, że nie należy zmniejszać presji na Iran w związku jego programem nuklearnym. Zachód od lat podejrzewa, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bronią jądrową, Teheran zaś utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter cywilny.

PAP

drukuj