fot. pixabay.com

Iran będzie wzbogacał uran do poziomu 20 proc. nawet po wznowieniu umowy

Szef Irańskiej Agencji Atomowej (AEOI), Mohamed Eslami, zapowiedział w piątek, że Iran będzie wzbogacać uran do poziomu 20 procent, nawet jeśli sankcje zostaną zniesione i nastąpi wznowienie umowy z 2015 roku.

„Wzbogacanie (uranu) trwa do maksymalnego pułapu 60 procent, co skłoniło państwa zachodnie do przyspieszenia negocjacji i będzie kontynuowane do poziomu 20 procent jak i 5 procent” – oznajmił Mohamed Eslami, cytowany przez półoficjalną agencję prasową Fars.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 procent, a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran w odpowiedzi przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Nowy prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Rozmowy w Wiedniu zostały wznowione 8 lutego, a cztery dni wcześniej Waszyngton zniósł sankcje zabraniające międzynarodowej współpracy nuklearnej z Teheranem, co ma pozwolić na prowadzenie projektów związanych z nieproliferacją, skutecznie utrudniających wykorzystanie irańskich obiektów jądrowych do celów militarnych.

16 lutego rzecznik Departamentu Stanu, USA Ned Price poinformował, że Stany Zjednoczone są na ostatnim etapie pośrednich rozmów z Iranem o ożywieniu umowy nuklearnej JCPOA z 2015 roku. Podobna informacja napłynęła od przedstawicieli władz irańskich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl