IPN rozpoczyna projekt edukacyjny dot. polskiego wkładu w rozwój światowej technologii

Instytut Pamięci Narodowej rusza z projektem edukacyjnym, w ramach którego ruszy portal internetowy gigancinauki.pl oraz wydany zostanie podręcznik tematyczny pt. „Swego nie znacie”.

Dzisiaj o 12:00 rozpocznie się konferencja prasowa na temat projektu Giganci Nauki PL. W konferencji wezmą udział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej; dr Dorota Koczwańska-Kalita, p.o. Dyrektora Biura Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN; prof. Bolesław Orłowski, autor podręcznika i redaktor słownika „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę” oraz Alina Czerniakowska, reżyser filmowy. [czytaj więcej]

IPN zwraca uwagę na wkład Polaków w rozwój elektroniki, nawozów sztucznych, wykrywacz min, bombę wodorową, podstawy hologramu czy pierwszy pojazd księżycowy.

– W ciągu trzech ostatnich stuleci, kiedy większość narodów zajmowała się przede wszystkim tworzeniem podstaw materialnego dobrobytu, świadoma część społeczeństwa polskiego skupiała swe wysiłki przede wszystkim na zachowaniu tożsamości narodowej i dążeniu do odzyskania niepodległości. W tych warunkach nasza historiografia odnotowywała więc zwłaszcza działaczy patriotycznych, bohaterów walczących o sprawę narodową oraz tych, którzy wspierali tę walkę piórem. Nie dostrzega się licznych i ważnych – często wręcz w skali światowej – naszych osiągnięć w naukach przyrodniczych. Całkiem lekceważy się polski wkład do rozwoju techniki światowej. Tymczasem nasza liczna dziewiętnastowieczna emigracja walnie przyczyniła się do rozwoju cywilizacyjnego niektórych krajów, niekiedy egzotycznych (jak Turcja osmańska czy Peru), a międzywojenna II Rzeczpospolita w wielu dziedzinach techniki ścigała się z największymi potentatami, co znalazło epilog w imponującym polskim wkładzie wynalazczym w zwycięstwo sprzymierzonych w II wojnie światowej – głosi wstęp do podręcznika tematycznego „Swego nie znacie”.

Sławomir Bardski/Biuro Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl