By AntanO - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57615768

Interpol: władzom Sri Lanki wydano głównego podejrzanego w sprawie zamachów z Wielkanocy

Władzom Sri Lanki wydano w piątek zatrzymanego na Bliskim Wschodzie 29-letniego mężczyznę, jednego z głównych podejrzanych o zorganizowanie w Niedzielę Wielkanocną zamachów terrorystycznych w tym kraju, w których zginęło ponad 250 osób – poinformował Interpol.

Ujawniono, że mężczyzna ten – Ahamed Milhan Hayathu Mohamed – jest obywatelem Sri Lanki i że władzom tego kraju został przekazany wraz z czterema innymi podejrzanymi. Nie podano, gdzie konkretnie został zatrzymany. Nie ujawniono też żadnych informacji o pozostałych podejrzanych.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali na Sri Lance serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki, oraz luksusowe hotele. Były to największe ataki na Sri Lance, odkąd w 2009 roku w kraju tym zakończyła się wojna domowa. Władze oskarżyły o ich przeprowadzenie lokalną organizację islamistyczną o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ), ale wskazały, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. Odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

Ahamed Milhan Hayathu Mohamed jako podejrzany o działalność terrorystyczną i zabójstwa był poszukiwany na podstawie wystawionej przez Interpol tzw. czerwonej noty. Wkrótce po zamachach Interpol wysłał na Sri Lankę, na prośbę tamtejszych władz, ekipę ekspertów ds. walki z terroryzmem, identyfikacji ofiar, analizy miejsca przestępstwa itp.

PAP/RIRM

drukuj