fot. instytutpileckiego.pl

Instytut Pileckiego rozpoczyna międzynarodową promocję anglojęzycznego wydania Listy Ładosia

Instytut Pileckiego rozpoczyna międzynarodową promocję anglojęzycznego wydania Listy Ładosia, wzbogaconą o dodatkowe informacje o losach ponad 50 osób. Premierowe spotkanie poświęcone publikacji odbędzie się dziś w Bibliotece Holokaustu w Londynie.

Lista Ładosia to imienny spis ponad 3 tys. osób pochodzenia żydowskiego, posiadających fałszywe paszporty, które podczas II wojny światowej chroniły przed wywózką do obozów zagłady. Publikacja w Polsce ukazała się w grudniu ubiegłego roku. Wersja anglojęzyczna zawiera dodatkowe informacje o losach ponad 50 osób.

Kierownik Biura Prasowego Instytutu Pileckiego Grzegorz Mazurowski podkreśla, że publikacja pokazuje wkład polskiej dyplomacji w ratowanie Żydów.

– Polscy dyplomaci w Szwajcarii pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia uczestniczyli w wydaniu od 8 do 10 tysięcy fałszywych paszportów amerykańskich, które w czasie wojny ratowały życie osobom zagrożonym zagładą Holokaustem. Ta publikacja pokazuje ponad 3 tys. nazwisk, które naszym badaczom udało się zidentyfikować. Od czasu opublikowania tej listy dzięki popularyzacji tych informacji przez media mamy kolejne informacje bezpośrednio od osób ocalonych czy od ich potomków. Taka publikacja w języku angielskim pozwoli wyjść z tymi informacjami w świat i mamy nadzieję, że dostaniemy nowe informacje – wskazuje Grzegorz Mazurowski.

Kolejne spotkania promujące anglojęzyczną Listę Ładosia za granicą odbędą się w czwartek w Nowym Jorku i w piątek w Connecticut. W marcu planowane są w Niemczech.

Opracowanie publikacji jest jednym z największych przedsięwzięć badawczych w ostatnich latach. Prace prowadzili wspólnie pracownicy Ambasady RP w Bernie i Instytutu Pileckiego, przy wsparciu ekspertów z Instytutem Pamięci Narodowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl