Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” to praca z młodzieżą i z Narodem

W Toruniu, od 1 stycznia tego roku, działa Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”. Powstał on z inicjatywy o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja, a został powołany przez Fundację Lux Veritatis, by zapewnić powszechny dostęp do dóbr kultury polskiej, podtrzymywać i upowszechniać tradycję narodową oraz pielęgnować polskość i rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wspólnie z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu będzie prowadził działalność naukową, naukowo-techniczną i edukacyjną w oparciu o dziedzictwo św. Jana Pawła II.

Instytut wraz z wykładowcami WSKSiM, pracownikami naukowymi tej Uczelni i studentami, a także we współpracy z instytucjami kultury oraz organami administracji publicznej wspierającymi działalność społeczno-kulturalną będzie podejmował m.in. inicjatywy badawcze i kształtujące świadomość narodową, w tym działalność oświatową polegającą na kształceniu dzieci i młodzieży oraz kształtowaniu wśród młodych ludzi proobywatelskich postaw na rzecz dobra wspólnego. „Będzie to praca z młodzieżą i z Narodem” – powiedział  o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Do zadań Instytutu będzie należało m.in. przygotowywanie i realizowanie inwestycji zapewniających powszechny dostęp do dóbr kultury polskiej, gromadzenie i udostępnienie materiałów archiwalnych i informacyjnych oraz wspieranie przedsięwzięć w zakresie działalności: telewizyjnej, radiowej, filmowej, multimedialnej, wydawniczej, fonograficznej i fotograficznej ukazujących kultywowanie w Polsce na przestrzeni wieków wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

Jednym z segmentów działalności Instytutu im. św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość” są badania naukowe nad historią Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.  Podjęto je po wpłynięciu wielu zgłoszeń na apel Dyrektora Radia Maryja o przesyłanie informacji dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Rezultatem tych zgłoszeń jest Kaplica Pamięci, gdzie na tablicach zostało wyrytych 1059 nazwisk Polaków, którzy stracili życie ratując Żydów. Jednak zgłoszeń, które napłynęły do Radia Maryja jest znacznie więcej – ok. 40 tys., a za nazwiskami bohaterskich Polaków jest zbiór dokumentów – powiedziała Lidia Kochanowicz, Dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

Są to historie całych rodzin, bo jak widzimy całe rodziny ginęły ratując Żydów. Ilość zgłoszeń nas zaskoczyła. Pomyśleliśmy, że 70 lat po wojnie historia trochę nam ucieka, i że nasze pokolenie ma zobowiązanie wobec pokolenia naszych dzieci i wnuków, żeby prawdę historyczną przekazywać, by ona trwała. Był to początek myśli, by powołać ten Instytut. (…) To jest ogromna praca naukowa i badawcza, którą należy przeprowadzić. Fundacja nie podźwignęłaby tego sama, stąd myśl Ojca Dyrektora, żeby powołać instytut naukowy wspólnie z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej – powiedziała, w jednej z audycji na antenie Radia Maryja, Lidia Kochanowicz-Mańk – Dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

Apel Dyrektora Radia Maryja o przysyłanie nazwisk Polaków, którzy zginęli w obronie Żydów, bądź byli za tę pomoc prześladowani, jest nadal aktualny.

Od paru lat prosimy o podawanie nazwisk tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej od śmierci z rąk Niemców. (…) Wielu świadków tych heroicznych czynów zmarło i wielu nie będzie można ocalić od zapomnienia.  (…) Prosimy, nie odkładajcie Państwo na później, lecz zgłaszajcie teraz nazwiska tych bohaterów, o których wiecie. Ocalmy ich od zapomnienia, niech będą oni jak światło dla następnych pokoleń. (…) Ocalmy od zapomnienia tych wielkich bohaterów, męczenników II wojny światowej za innych ludzi. Świadectwa można zgłaszać pod numer tel. 56/610 81 64 (od poniedziałku do piątku, w godz. od 7:30 do 14:30) – apeluje w najnowszym komunikacie o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Oprócz podejmowanych inicjatyw Instytut sprawuje pieczę nad Kaplicą Pamięci, która znajduje się w Świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. [ZOBACZ ]

4 lutego 2017 r. Instytut, we współpracy z WSKSiM, zorganizował w budynku tej Uczelni konferencję naukową pt. „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”. Jej gośćmi byli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicepremier Mateusz Morawiecki. Najbliższa konferencja zaplanowana została na 1 kwietnia tego roku pt. „Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki”. Gościem specjalnym konferencji będzie premier Beata Szydło. [WIĘCEJ]

Dyrektorem Instytutu św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, który jest agendą Fundacji Lux Veritatis, jest dr Małgorzata Lewicka. Instytut będzie wspierany z funduszy pozyskiwanych z 1% podatku, a jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu książki – wywiadu z naszym wielkim Rodakiem pt. „Pamięć i tożsamość”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl