fot. PAP/EPA

Indonezja: Już 34 ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi na wyspie Celebes

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych do co najmniej 34 w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, które w piątek nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku – podały lokalne władze. Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków, w tym szpitala, w nadziei na odnalezienie ocalałych.

Poprzedni bilans mówił o co najmniej trzech zabitych. Kilkaset osób zostało rannych. Agencja Reutera pisze o ponad 630 poszkodowanych. Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, a ognisko wstrząsów na głębokości 18 km. Następnie doszło do co najmniej 26 wstrząsów wtórnych.

„Według najnowszych informacji w mieście Mamuju zginęło 26 osób. Ta liczba może wzrosnąć (…) wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami” – powiedział Ali Rahman, szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof.

W innej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób – powiedział inny przedstawiciel tych służb.

W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala.

„Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania” – powiedział przedstawiciel ekipy ratunkowej.

Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.

W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób, ok. 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl