fot. PAP/EPA

Indonezja: Blisko 80 osób zginęło w powodziach; dziesiątki zaginionych

Blisko 80 osób zginęło w powodziach i lawinach błotnych, jakie nawiedziły Indonezję oraz Timor Wschodni. Władze Indonezji poinformowały w poniedziałek o 55 ofiarach śmiertelnych i 42 zaginionych. W Timorze Wschodnim życie straciło łącznie 21 osób – podał rząd.

„Wstępne szacunki mówią o 55 ofiarach śmiertelnych, ale ten bilans nie jest ostateczny, bo 42 osoby są uznane za zaginione” – powiedział dziennikarzom Raditya Jati, rzecznik indonezyjskiej agencji ds. klęsk żywiołowych.

Władze Timoru Wschodniego podały z kolei, że z powodu lawin błotnych, podtopień i upadających drzew życie straciło co najmniej 21 osób. Szef państwowej służby ochrony cywilnej, Ismael da Costa Babo powiedział w poniedziałek, że w 1,3-milionowym Timorze Wschodnim ewakuowano łącznie 1500 osób, które zostały przewiezione do ośrodków w stolicy kraju Dili.

Miasto to zmaga się z ulewnymi deszczami od soboty wieczór. Zalany został m.in. pałac prezydencki. W mediach społecznościowych publikowano liczne zdjęcia i materiały filmowe, na których widać było zniszczone budynki i zalane pojazdy.

Podtopienia i lawiny błotne są skutkiem ulewnych deszczy, jakie w ostatnich dniach nawiedziły region. Wiele rzek i zbiorników wodnych wystąpiło z brzegów, zmuszając tysiące ludzi do ucieczki z zagrożonych terenów – pisze AFP.

W ocenie ekologów do katastrofy przyczyniły się intensywne wycinki lasów na wyspach należących do Indonezji i w Timorze Wschodnim.

Agencja AFP przypomina, że w styczniu br. blisko 40 Indonezyjczyków straciło życie w powodziach, jakie nawiedziły miasto Sumedang na Jawie w prowincji Jawa Zachodnia.

Agencji ds. klęsk żywiołowych w Dżakarcie szacuje, że blisko połowa mieszkańców 270-milionowej Indonezji – łącznie 125 milionów osób żyje na obszarach bezpośrednio zagrożonych osunięciami ziemi.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl