fot. PAP/EPA

Indie: gęsty smog powodem zamknięcia szkół

Władze New Delhi, które jest najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie, ogłosiły w niedzielę szereg środków kryzysowych. Od blisko tygodnia poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza normę 20 razy. Z tego powodu szkoły będą zamknięte co najmniej do środy.

Władze wstrzymały też na najbliższe pięć dni wszystkie prace budowlane i wyburzanie, a mieszkańców wezwano do niewychodzenia bez pilnej potrzeby z domów.

Władze badają możliwość sztucznego wywołania deszczu i ponownego wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów. Ten ostatni środek stosowano w tym roku już kilkukrotnie.

Od tygodnia New Delhi spowite jest gęstą mgłą, co w tym roku zbiegło się ze świętem Diwali (hinduistyczne święto światła, obchodzone przez kilka dni w całych Indiach), po którym co roku od towarzyszących mu petard i fajerwerków w New Delhi wzrasta poziom zanieczyszczenia.

W tym roku na zanieczyszczenie powietrza w stolicy wpłynęło palenie odpadów rolnych w sąsiednich stanach Harijana i Pendżab.

W niedzielę przeciwko obecnej sytuacji demonstrowało na ulicach kilkaset osób.

Indyjska stolica, którą zamieszkuje 17 mln ludzi, jest jednym z najludniejszych i najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W całych Indiach aż 13 miast należy według WHO do 20 najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich na Ziemi.

PAP/RIRM

drukuj