fot. twitter.com/MI_GOV_PL

Inauguracja współpracy CPK z koreańskim lotniskiem Incheon

Polska i Korea Południowa podpisały porozumienie o współpracy gospodarczej. Lotnisko Incheon w Seulu zostało oficjalnie doradcą strategicznym przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie złożono podpisy pod umową między CPK i lotniskiem Incheon.

https://twitter.com/STH_Poland/status/1365255294834589696

Centralny Port Komunikacyjny, który przy pomocy strony koreańskiej stworzymy w Polsce, będzie bramą dla Dalekiego Wschodu do Unii Europejskiej – powiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Polityk dodał, że dzisiaj możemy świętować uroczyście nowy rozdział w rozwoju stosunków polsko-koreańskich i kolejny krok w procesie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Dziś podpisywane są dwie umowy: umowa międzyrządowa z koreańskim ministerstwem ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki oraz umowa biznesowa pomiędzy CPK a lotniskiem Incheon. Umowy  te stawiają ramy dla rozwoju naszej współpracy, która – jestem przekonany – z czasem będzie coraz bardziej poza te ramy wyrastała i będzie przynosiła coraz więcej korzyści Polsce i Korei – podkreślił Marcin Horała.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1365262724930887682

Natomiast premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dzięki tej współpracy otwieramy nowy rozdział w historii polskiej modernizacji.

Podpisanie współpracy z koreańskim lotniskiem Incheon wprowadza budowę CPK w zupełnie nowy etap realizacji. Od dziś jedna z największych inwestycji w historii Polski zyskuje wyjątkowego partnera strategicznego. Incheon to lotnisko należące do ścisłej światowej czołówki. To jeden z najlepiej zorganizowanych hubów transportowych na globie. Transfer wiedzy między CPK a Incheon już na etapie planowania, projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy – dodał szef rządu.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl