fot. PAP/EPA

Impeachment jest zgodny z konstytucją – orzekł senat USA. Dziś kontynuacja procedury

Senat Stanów Zjednoczonych głosami 56 do 44 zdecydował, że proces impeachmentu Donalda Trumpa jest zgodny z konstytucją. Procedura będzie więc dziś kontynuowana.

Ten proces przejdzie do historii. Senat USA nigdy wcześniej nie procedował impeachmentu byłego prezydenta.

– Naszym uroczystym obowiązkiem konstytucyjnym jest przeprowadzenie sprawiedliwego i uczciwego procesu o impeachment w sprawie zarzutów stawianych byłemu prezydentowi Trumpowi – najpoważniejszych zarzutów, jakie kiedykolwiek postawiono prezydentowi Stanów Zjednoczonych w historii Ameryki – podkreślał senator Chuck Schumer.

Demokraci uważają, że to właśnie Donald Trump jest winny wydarzeń, do których doszło 6 stycznia na Kapitolu.

– Senatorowie, to nie może być nasza przyszłość. To nie może być przyszłość Ameryki. Nie możemy mieć prezydentów podżegających i mobilizujących do przemocy tłumu przeciwko naszemu rządowi i naszym instytucjom, ponieważ odmawiają one przyjęcia woli narodu zgodnie z Konstytucją Stanów Zjednoczonych – mówił Jamie Raskin, członek Izby Reprezentantów.

Podczas swojego wystąpienia demokrata Jamie Raskin ukazał także osobisty aspekt sprawy. Akcentował, że w czasie zamieszek na Kapitolu w gmachu kongresu byli jego córka i zięć. Opowiadał także o taranowaniu drzwi, torturowaniu i znęcaniu się nad funkcjonariuszami policji Kapitolu.

– Zaprosiłem ich do mnie, aby byli świadkami tego historycznego wydarzenia, pokojowego przekazania władzy w Ameryce. Powiedzieli, że słyszeli, że prezydent Trump wzywa swoich zwolenników do przyjazdu do Waszyngtonu, by protestować. Zapytali mnie, czy to będzie bezpieczne? Odpowiedziałem im „Oczywiście, powinno być bezpiecznie. To jest Kapitol” – powiedział polityk.

Obrona Donalda Trumpa utrzymywała, że były prezydent nie powinien podlegać procesowi impeachmentu, bo nie zasiada już w Białym Domu, o czym zdecydowali wyborcy.

– Prezydenta Trumpa już nie ma. Cel konstytucyjny został osiągnięty. Został usunięty przez wyborców – wskazał Bruce Castor, adwokat Donalda Trumpa.

Adwokaci wskazywali też, że cały proces to ze strony menadżerów impeachmentu jedynie partyjna rozgrywka.

– Wielu Amerykanów widzi, czym jest ten proces: szansą dla grupy polityków stronniczych, dążących do wyeliminowania Donalda Trumpa z amerykańskiej sceny politycznej i szukających pozbawienia praw wyborczych ponad 74 milionów amerykańskich wyborców i tych, którzy odważą się podzielić swoimi przekonaniami politycznymi i wizją Ameryki – zaznaczył inny adwokat byłego prezydenta USA, David Schoen.

W głosowaniu stronę Demokratów poparło sześciu Republikanów. Senat zdecydował, że procedura impeachmentu Donalda Trumpa jest zgodna z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Postępowanie będzie  więc kontynuowane.

– Senat rozpocznie rozprawę zgodnie z postanowieniami tej uchwały – oznajmił senator Patrick Leahy.

Proces impeachmentu byłego prezydenta wznowiony zostanie w południe czasu lokalnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl