Immunoterapia przyszłością w leczeniu nowotworów

O immunoterapii, która jest przyszłością w leczeniu nowotworów rozmawiali podczas ósmej edycji Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, lekarze, eksperci w dziedzinie onkologii, pacjenci a także dziennikarze zajmujący się problematyką zdrowotną.

Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy organizowana przez Fundację im. dr. Macieja Hilgiera na stałe już wpisała się w kalendarz najważniejszych i najbardziej merytorycznych spotkań środowiska onkologicznego i dziennikarskiego w Polsce. W trakcie trzech dni Akademii uczestnicy omówili zagadnienia związane z diagnostyką i najnowszymi osiągnieciami w profilaktyce i leczeniu nowotworów.

– Wiedza ratuje życie o tyle, że możemy być i partnerem przede wszystkim lekarza, zdobywając wiedzę nawet, kiedy leczenie by nie skutkowało na możliwości, jakie daje nam ochrona zdrowia w Polsce. Wiedza daje nam szanse, że możemy jeszcze w inny sposób o siebie zadbać i to leczenie skuteczne poprowadzić – mówiła Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce jest rak płuc, który dzieli się na raka niedrobnokomórkowego i drobnokomórkowego. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat podstawową metodą leczenia chorych na raka płuc była tradycyjna chemioterapia. Od kilku lat przełomem w leczeniu stała się immunoterapia.

– Immunoterapia zmienia oblicze nowotworów. Mówi się o niej, że jest to terapia przełomowa, że jest to największe osiągnięcie w onkologii ostatnich lat, znacząco podnosi jakość życia pacjentów. Wracają do formy, do poprzedniej aktywności – powiedziała Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Przykładem jest pan Adam Wołczak, który od dłuższego już czasu korzysta z immunoterapii.

–  Jak przeszedłem na immunoterapię z tej tradycyjnej, to jest to poprawa o 200 proc., bo byłem pacjentem już właściwie leżącym – mówił Adam Wołczak, pacjent.

– A teraz jeżdżę samochodem, opiekuję się żoną, synowi w pracy pomagam – dodał mężczyzna.

W leczeniu raka płuc najbardziej obiecującą grupą leków są leki immunokompetentne.

– Są to leki z grupy leków immunokompetentnych, które tak naprawdę, ja to zawsze powtarzam, to nie są leki przeciwnowotworowe, są to leki, które reaktywują układ immunologiczny. Z tego wynika inny charakter tego działania, dlatego że układ immunologiczny człowieka sam potrafi niszczyć chorobę nowotworową – powiedział prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski z Centrum Onkologii w Warszawie.

Leki te mają odmienny profil toksyczności.

–  Koniec tutaj z utratą owłosienia, koniec z nudnościami, koniec z wymiotami, koniec z gorszym samopoczuciem. Są oczywiście inne działania niepożądane, ale mają one całkowicie inny charakter, to po pierwsze. Po drugie są to leki, które potrafią być bardzo aktywne. I tak jak po klasycznej chemioterapii mówiliśmy o przeżyciach, trzy, sześć, osiem miesięcy tu zaczynamy mówić o przeżyciach wieloletnich – dodał lekarz.

Obecnie refundowane są do pierwszej linii leczenia tylko dwa leki pembrolizumab i niwolumab W Ministerstwie Zdrowia nadal na rozpatrzenie czeka program kompleksowego leczenia niedrobnokomórkowego.

– Program ten obejmuje zastosowanie aktualnie zarejestrowanych wszystkich leków dedykowanej tej populacji chorych. Obejmuje również zastosowanie leków ukierunkowanych molekularnie w ściśle określonych grupach zaburzeń genetycznych – podsumował onkolog

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl