zdj. ilustracyjne | fot. pixabay.com

IMGW wydało ostrzeżenie przed suszą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegło przed suszą hydrologiczną w województwach lubuskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Alert wydano w związku z prognozowanymi nieznacznymi opadami i niskimi przepływami wody, m.in. w zlewni Warty, Przemszy, Brynicy oraz Wisły.

Rafał Maszewski, klimatolog, wskazał, że sytuacja nie ulega poprawie mimo miejscowych opadów głównie na wschodzie i południowym–wschodzie kraju.

Do końca tego miesiąca nie należy się spodziewać znacznych opadów deszczu. W najbliższych tygodniach może się nasilać susza hydrologiczna – podkreślił klimatolog.

– Jest szansa, że na początku przyszłego tygodnia będą jakieś opady, ale to bardziej na południu i południowym-zachodzie. Generalnie najbliższy tydzień będzie cechowała bardzo niewielka ilość opadów. W centrum kraju i na zachodzie może w ogóle nie popadać. Temperatura na szczęście jeszcze nie jakoś specjalnie wysoka, więc upały na razie nam nie grożą, także parowanie będzie trochę zmniejszone przez niższą temperaturę, ale niedobory opadów niestety będą narastać. Być może do końca maja opadów nie będzie zbyt dużo. Musimy się przygotować na to, iż mogą pojawić się miejsca, w których susza będzie się nasilać – powiedział Rafał Maszewski.

Brak znaczących opadów deszczu przyczynia się także do wysokiego zagrożenia pożarowego w lasach. W czwartek w miejscowości Prosna na Mazowszu ogień strawił 100 hektarów lasu.

Strażacy apelują o rozwagę i rozsądek podczas pobytu w lesie. Za nierozważne zachowanie grozi grzywna do 5 tys. złotych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl