PAP/Darek Delmanowicz

IMGW: wezbrania na rzekach na południu Polski

Największe fale wezbraniowe w południowej Polsce wystąpią w województwach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim – poinformował w piątek IMGW.

Jak czytamy w komunikacie instytutu, na Wiśle na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego utworzyła się pierwsza fala wezbraniowa, która jest konsekwencją przemieszczania się wód opadowych ze zlewni Małej Wisły i Przemszy. Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy. Tam w godzinach porannych nastąpiła kulminacja fali wezbraniowej. W kolejnych godzinach w dół rzeki będzie się przemieszczała druga fala wezbraniowa.

Kolejna fala wezbraniowa uformowała się w okolicach Krakowa przy przekroczonym o 60 cm stanie alarmowym. W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała w kierunku stacji wodowskazowej Popędzynka. Prognozowane jest w tym miejscu przekroczenie stanu alarmowego o 65 cm w piątek w nocy i z rana w sobotę. W niedzielę wieczorem kulminacja nastąpi w Sandomierzu przy przekroczonym stanie alarmowym o 55 cm. W całym górnym biegu Wisły do Annopola prognozuje się przekroczenia stanów alarmowych wraz z przemieszczaniem się fali wezbraniowej.

Kolejne wezbranie na Wiśle utworzyło się w okolicach Zawichostu, co jest konsekwencją opadów na pograniczu woj. małopolskiego i podkarpackiego z 21 i 22 maja. Tam wezbranie będzie się utrzymywało najdłużej, a stan alarmowy zostanie w poniedziałek przekroczony o ponad metr.

Na środkowej Wiśle w przyszłym tygodniu fala wezbraniowa się spłaszczy i wydłuży i będzie się przemieszczała w stanie wody wysokiej. Nocami opady na południu zaczną słabnąć, co poprawi sytuację w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. W zlewni Małej Wisły, Przemszy prognozuje się poziom w strefie wody wysokiej i wciąż lokalnie przekroczone stany ostrzegawcze.

W zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy prognozuje się przemieszczanie się wody opadowej w dół tych rzek. Stany wód w górnych biegach stopniowo będą opadały w strefie wody wysokiej. W dolnych biegach tych zlewni notowane będą przez najbliższe dwa dni przekroczenia stanów alarmowych, ale z tendencją spadkową. W górnych biegach zlewni Wisłoki i Sanu prognozuje się stabilizację bądź niewielkie wzrosty przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Od soboty prognozuje się opadanie wód poniżej stanów alarmowych.

Z kolei na Odrze fala wezbraniowa przemieszcza się w okolice Raciborza, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 50 cm. Na stacjach poniżej Raciborza prognozuje się wzrosty w strefie wody wysokiej przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na dolnej i średniej Odrze w kolejnych dniach fala wezbraniowa będzie się przemieszczała w granicach wody wysokiej.

Na dopływach górnej Odry prognozowane są wahania stanów wody z tendencją spadkową. Na Olzie prognozuje się opadanie wody. Na dopływach środkowej Odry w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizowała, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek. W dolnych odcinkach prognozowane są wzrosty związane z przemieszczaniem się fal wezbraniowych. Lokalnie mogą występować przekroczenia stanów ostrzegawczych na Kaczawie i Ślęży. W zlewni Baryczy przez najbliższe dni będą się utrzymywały kilkucentymetrowe przekroczenia stanów alarmowych.

Na rzekach wpadających bezpośrednio do Morza Bałtyckiego i na rzekach w dorzeczu Pregoły i Niemna prognozuje się niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach bez zagrożenia hydrologicznego – podaje IMGW.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl