fot. PAP

Hrynkiewicz: Państwo nie jest od tego, aby stosować przemoc

 „Państwo nie jest od tego, aby stosować przemoc. Państwo ma dużo więcej demokratycznych metod, które może stosować…” –  zwraca uwagę  prof. Józefina Hrynkiewicz w wywiadzie dla portalu „wPolityce.pl” odnosząc się do słów ministra spraw wewnętrznych.

Szef tego resortu Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że „…uda się pokazać, iż monopol na przemoc ma państwo, a nie bandyci”.

Słowa te padły na specjalnej konferencji prasowej, po spotkaniu z premierem, aby omówić sposoby walki z przestępczością wśród kibiców, po ostatnich wydarzeniach w Łomiankach i Gdyni.

W rozmowie z redakcją Radia Maryja socjolog prof. Józefina Hrynkiewicz, akcentowała, że minister zyskałby wielu sojuszników gdyby spróbował poszukać przyczyn  występowania takich zjawisk.

– Jedna przemoc powoduje drugą przemoc i następuje eskalacja przemocy. Jeśli natomiast będziemy myśleli i zastanawiali się w jaki sposób usunąć przyczyny, dla których Ci młodzi ludzie oddają się takim zachowaniom- co jest przyczyną takich zachowań, jak to zmienić, w jaki sposób kształtować nasze życie społeczne, ekonomiczne, gospodarcze i polityczne – to taki minister zyskałby wielu sojuszników i wielu ludzi, którzy chcieliby przyłączyć się do działań eliminujących takie zjawiska – zwróciła uwagę prof. Józefina Hrynkiewicz.    

Ekspert dodaje, że „…albo minister Sienkiewicz nie jest przygotowany do tego żeby zajmować się tak trudnymi  sprawami, jak kształtowanie ładu społecznego, albo jest wykonawcą działań, które ktoś poleca”.

– Właściwie minister Sienkiewicz pokazuje, że on na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych nie ma kwalifikacji. To chyba już dzisiaj wszyscy widzą, mam nadzieję, że także premier Donald Tusk; proszę zauważyć, że większość ministrów obecnego rządu nie ma kwalifikacji do tego, żeby pełnić swoje funkcje. Ja z rozpaczą patrzę na to, co dzieje się np. w ochronie zdrowia, tak bardzo newralgicznej dziedzinie, gdzie właściwie minister Bartosz Arłukowicz nic nie robi. Patrzę z rozpaczą na to, co robi minister Krystyna Szumilas w edukacji –  akcentowała Józefina Hrynkiewicz.

RIRM

drukuj