fot. PAP/EPA

Holandia: Sąd nakazał zwrócenie na Ukrainę złotych artefaktów z Krymu

Bezcenna kolekcja złotych artefaktów z Krymu, które były wypożyczone holenderskiemu muzeum, w czasie gdy Rosja zaanektowała ten półwysep, musi powrócić na Ukrainę – orzekł w środę holenderski sąd.

Jak zaznacza Reuters, wyrok wywoła zapewne niezadowolenie Rosji.

Przedmiotem sporu między władzami Ukrainy i czterema znajdującymi się na Krymie muzeami był zbiór kilkuset pozyskanych z wykopalisk eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego, w tym wyrobów ze złota. W chwili rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 roku, kolekcję tę prezentowało uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie w ramach wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”.

„To ważne zwycięstwo dla Ukrainy” – skomentował wyrok na Twitterze rzecznik ukraińskiego MSZ.

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem komu Holandia powinna zwrócić eksponaty, pochodzące nie tylko z Krymu, ale również z muzeum w Kijowie. Kwestią tą musiał się zająć holenderski sąd, który orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Ponieważ suwerenna jest tylko Ukraina, a nie Krym, ostateczne rozstrzygnięcie kto jest właścicielem kolekcji należy do sądu ukraińskiego – zaznaczono w wyroku.

„Kwestie dotyczące własności powinny zostać rozwiązane wtedy, gdy kolekcja zostanie zwrócona uprawnionemu państwu i zgodnie z jego prawem. Muzeum Allarda Piersona musi zwrócić skarby do Kijowa” – oświadczył sędzia Mieke Dudok van Heel.

Muzea na Krymie mają trzy miesiące na odwołanie się od wyroku, a kolekcja będzie przez ten czas nadal znajdowała się w muzeum holenderskim. Ukrainie nakazano wpłacenie kaucji na poczet kosztów opieki nad eksponatami, co szacuje się na 300 tys. euro.

PAP/RIRM

drukuj