fot. PAP/EPA

Holandia: Policja zamknęła największe laboratorium metamfetaminy w kraju; aresztowano Polaka

Policja poinformowała, że namierzyła i zamknęła w piątek największe laboratorium metamfetaminy w Holandii, które znajdowało się w Nederweert na południu kraju. Aresztowany został 62-letni Polak.

Media podają, że laboratorium było najbardziej profesjonalnym tego typu zakładem w Holandii.

Wytwórnia ulokowana była w połączonych szopach. Jak poinformowało PAP biuro rzecznika policji w Masastricht w południowej Holandii, na miejscu produkowano 100 kg „crystal meth” dziennie. Jedyną aresztowaną osobą jest 62-letni Polak, ale „funkcjonariusze nie wykluczają dalszych aresztowań”.

Wartość dziennej produkcji wynosiła ponad milion euro. 1 gram metamfetaminy kosztuje w Holandii 75 euro. Nie wiadomo, jak długo funkcjonowało laboratorium. Z relacji portalu NU wynika, iż składało się ono z sześciu kotłów destylacyjnych, profesjonalnego systemu klimatyzacji, kilkudziesięciu beczek z kwasami i rozpuszczalnikami oraz setek butelek z ciekłym wodorem.

„Naprawdę wyjątkowe jak na holenderskie standardy” – powiedział Danny Frijters, policjant odpowiadający za śledztwo, cytowany przez portal.

Jak podaje dziennik „De Telegraaf” liczba laboratoriów produkujących metamfetaminę gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku.

„Łącznie w ubiegłym roku zlikwidowano 108 laboratoriów, w których produkowano ten narkotyk, o 18 więcej niż w 2019 roku” – czytamy w gazecie.

Metamfetamina, zwana „kryształem” lub „tiną”, jest silnie pobudzającym narkotykiem. Jest on przyjmowany dożylnie, połykany, palony lub wciągany nosem. „Crystal meth” niszczy zęby, powoduje rany na skórze, a także może trwale uszkodzić mózg.

PAP

drukuj