pixabay.com

Holandia: Fałszywe świadectwo szczepienia przeciw COVID-19 już za 200 euro

W Holandii rośnie liczba fałszerstw dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Fałszywy dokument kosztuje 200 euro. „Zaczyna to być problemem” – twierdzi rzecznik centrali publicznych przychodni zdrowotnych GGD GHOR.

Mechanizm oszustwa opisuje dziennik „De Volkskrant”. Fałszywy dokument potwierdzający zaszczepienie można nabyć w internecie. Następnie kupujący zgłasza się do jednej z przychodni GGD z informacją, że ich szczepienie nie zostało prawidłowo zarejestrowane w systemie i prosi o korektę.

„Rzeczywiście otrzymujemy zgłoszenia w tej sprawie” – powiedział oficer w biurze prasowym amsterdamskiej policji, zapytany o problem fałszowania dokumentów.

Funkcjonariusz nie był w stanie oszacować skali problemu, jednak rzecznik GGD GHOR twierdzi, że ich liczba ciągle rośnie.

„W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej” – uważa rzecznik.

Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 mają większą swobodę w podróżowaniu. Do niedawna uprawniał on także do wstępu do klubów nocnych i dyskotek. Te zostały jednak w Holandii zamknięte w połowie lipca ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem.

 

PAP

drukuj